A magyar politika egyik rendkívüli éve volt a magunk mögött hagyott parlamenti évad – értékelte a most véget ért ülésszakot Navracsics Tibor, aki szerint közvélemény-kutatási adatok és az elfogadott fideszes indítványok is azt mutatják, hogy a Fidesz-frakció az alkotó ellenzékiség jegyében, jó minőségű szakmai munkát végzett.
Mint mondta, eltekintve az éles belpolitikai konfliktusoktól, a törvényhozásban kétharmados törvényeket is elfogadtak a digitális átállásról, illetve a rendőrség és határőrség integrációjáról, ami jól mutatja, hogy szakpolitikai kérdésekben el lehet érni nemzeti konszenzust.
Hozzátette: ha a kormányoldal komolyan gondolja, hogy számít az ellenzék együttműködésére ősszel is, akkor lehetnek egyezetések, és sok területen el lehet érni az egyetértést. Ugyanakkor jelezte: ha a kormányoldal valódi egyeztetést akar, akkor ne háborodjon fel, amikor Fidesz – a közvélemény-kutatások szerint az ország legnagyobb pártjaként – saját észrevételekkel él, és nem arról beszél, mennyiben akar hozzájárulni a kormány által kitűzött célok magvalósításához.
Navracsics Tibor ugyanakkor úgy vélte: az elmúlt parlamenti évadot meghatározta egy olyan politikai-morális konfliktus a kormányoldal és az ellenzék, illetve Gyurcsány Ferenc és az ellenzék között, ami mind a mai napig nem jutott nyugvópontra. Ennek a konfliktusnak a megoldását én most nem is látom a horizonton – fogalmazott.
Ősszel kiderül, kivonulnak-e továbbra is
A Fidesz frakcióvezetője elmondta: az őszi ülésszak kezdetén ismét dönt majd a képviselőcsoport arról, hogy folytatják-e miniszterelnök előre bejelentett felszólalásainál a kivonulást. Arra a kérdésre, hogy mennyire tartják hatásosnak ezt az eszközt, Navracsics Tibor azt mondta: amikor erről döntést hoztak tavaly, nem a hatékonyságot tartották szem előtt, hanem morális szempontokat, ugyanakkor olyan értelemben hatásos lehet a kivonulás, hogy a szocialisták azóta is folyamatosan felhánytorgatják ezt. A kivonulás továbbra is annak a jelzése, hogy azzal a politikával, amit Gyurcsány Ferenc hozott a magyar politikai életbe, a Fidesz nem tud egyetérteni, és nem tud közösséget vállalni – szögezte le.
Mint mondta, a napirend előtti vitákat – amelyet Semjén Zsolt KDNP-frakcióvezetővel folytatnak le a miniszterelnökkel szemben – a Fidesz elnöksége úgy értékelte, hogy a médiában, a közvéleményben jól állták a sarat, jól tudták képviselni álláspontjukat. Arra a felvetésre, hogy sokan megütköztek, amikor az „ideggyenge„ jelzővel illeték a miniszterelnököt, Navracsics Tibor azt mondta: nyilván lehet azon vitatkozni, hogy kellett-e ilyet mondani, vagy sem, de számára azért meglepetés, hogy ez a jelző ilyen felháborodást váltott ki, mert Gyurcsány Ferenc saját maga mondta korábban, hogy lotyaszájú és túlmozgásos, vagyis úgy tűnt, maga is tisztában van azzal, sőt szokott is arról beszélni, hogy ő „nagyon érzékeny idegrendszerű” ember.
A frakcióvezető közölte: augusztusban-szeptemberben döntik el milyen területeken nyújtanak be törvényjavaslatot, illetve újra beterjesztik-e azokat, amelyeket eddig hétről-hétre leszavazott az Országgyűlés kormányzati többsége. Szigorú költségvetési politika, takarékos állam, igazságos kormányzati politika – szerinte ezek azok a területek, amelyeket továbbra is fontosnak tartanak.
Mint mondta, a Fidesz ősszel programalkotó munkába is kezd, és ő maga abban bízik, hogy decemberre előállnak egy „klasszikus értelemben vett„, szakpolitikánként lebontott programmal, amely elmondja, hogy a Fidesz szerint 2007 végén, 2008 elején mit kellene tenni. Ez a program arra is alkalmas lenne, hogy választási programként is működjön, bármikor is kerüljön sor a választásokra – tette hozzá a frakcióvezető.
Népszavazás: a kormány riogat
A népszavazás kapcsán a politikus azt mondta: éles vitákra számítanak a népszavazási kampányban, de bízik abban, hogy a vita nem megy át személyeskedésbe. Hozzátette: az már most látszik, hogy a kormány egyfajta riogató kampányt folytat majd, hiszen előzetesen adóemeléseket helyezett kilátásba a vizitdíj és a kórházi napidíj megszüntetése kapcsán. Az a cél, hogy ne a kampányra fordítható pénz döntse el, kinek van igaza, hanem az érvek. Mi úgy gondoljuk, hogy az észérvek mellettünk állnak – jelentette ki a politikus, aki jelezte: csak az alkotmánybírósági határozatok után döntenek arról, hogy felveszik-e a kérdések közé hetedikként a több biztosítós rendszerről szóló népszavazási kezdeményezést.
A politikus idézte a Goldman Sachs elemző cég véleményét, amely arról szólt, hogy amennyiben elveszíti a kormány a népszavazást, nyilvánvalóan felerősödnek a miniszterelnök távozását szorgalmazó hangok. Elképzelhető ilyen felzúdulás, de az is lehet, hogy elmarad – tette hozzá.
Arra a kérdésre, hogy a népszavazás a Fidesz részéről tudatos elmozdulás-e a közvetlen demokrácia irányába, Navracsics Tibor azt mondta: a Fidesz és a KDNP kezdeményezte népszavazás ilyen értelemben rendkívüli esetnek számít, mert bizonyos kérdésekről nem mondhattak véleményt a választópolgárok, most viszont szavazhatnak, hogy ezek ismeretében is bizalmukról biztosítják-e a kormánypártokat.
A népszavazás általában ellenzéki műfaj, de ha éppen mi vagyunk kormányon, akkor is meglehetősen széles körben lehet népszavazást kezdeményezni, akár nekünk, akár az ellenzéki pártoknak – vélekedett a politikus.
MTI
Megdöbbentő adatok láttak napvilágot a migránsbűnözésről
