Tisztelt Elnök Úr!
A Kereszténydemokrata Néppárt mindazon biztosítótársaságok bojkottjára szólítja fel a magyar polgárokat, amelyek részt vesznek a kormány által a magyar társadalmon áterőltetni kívánt több-biztosítós modell kialakításában.
Mint bizonyosan Önök előtt is ismeretes, a Magyarországot jelenleg kormányzó koalíció az előző választási ciklusban alapvetően hibás gazdaságpolitikájának következtében kritikus pénzügyi helyzetbe sodorta Magyarországot. Ezt követően, áthágva a nyugati típusú demokrácia írott és íratlan szabályait, semmilyen eszköztől nem riadva vissza az újabb kormányzati felhatalmazás megszerzése érdekében szervezett, közpénzből is finanszírozott megtévesztő kampányt folytatott, eltitkolta a választópolgárok elől nemcsak a működésük előidézte valós helyzetet, hogy idézzük Gyurcsány Ferenc méltán világhírnévre szert tett beszédét „hazudtunk reggel, éjjel meg este”, de azon lépéseket is, amiket a választások megnyerése után – a kampányban elhangzott ígéreteikkel szöges ellentétben – tenni szándékoztak.
2006-ban a kormány hozzákezdett az általa reformoknak nevezett átalakítások véghezviteléhez. Anélkül tette ezt, hogy bármilyen néven nevezhető, akár szakmai, akár társadalmi egyeztetést folytatott volna róluk. Önök előtt is tudott, hogy a magyar társadalom alig tizenhét éve szabadult meg egy olyan rendszertől, amelynek a lényegét adta, hogy egy, magát erre a feladatra egyedül alkalmasnak nyilvánító erőszakos kisebbség eszközökben nem válogatva igyekezett az általa helyesnek és korszerűnek ítélt formába törni a társadalmat.
Tudjuk, minden nagy ellátó rendszer átalakítása kezdetben pénzbe kerül, ez alól az egészségügyi rendszer sem kivétel. A jelenlegi kormány úgy kísérli megreformálni a magyar egészségügyet, hogy első lépésként jelentős mennyiségű forrást vont el az ágazattól. Teszi ezt azért, mert így reméli a kivezető utat megtalálni abból a zsákutcából, amelyikbe saját tétlen és tehetségtelen kormányzásának eredményeképpen került. És teszi ezt olyan módon, hogy bizalmatlanságot szít az átlakításokkal kapcsolatos fenntartásainak hangot adó orvostársadalom és a betegek között.
Az ellenzékben lévő Kereszténydemokrata Néppárt a Fidesz Magyar Polgári Szövetséggel közösen népszavazást kezdeményezett, hogy a magyar polgárok véleményt mondhassanak azon átalakításokról, amelyek jövőbeni sorsát alapvetően meghatározzák, ám amelyekről a tavalyi választások előtt, a fenti okokból nem volt tudomásuk. A kormányzó koalíció nem kívánja megvárni a referendum eredményét, még a népszavazás előtt törvényekben akarja szentesíteni a magyar társadalom többsége által elutasított átalakításokat. A Kereszténydemokrata Néppárt többször egyértelművé tette, hogy a társadalmi szolidaritáson alapuló nemzeti kockázatközösség híve, és amennyiben kormányra kerül, haladéktalanul orvosolja a jelenlegi kabinet átgondolatlan, egyeztetés nélkül végrehajtott intézkedései nyomán keletkezett károkat. Néhány hónap után nyilvánvalóvá vált ugyanis, hogy a magyar egészségügy ezektől nemhogy jobb nem lett, de helyenként a működésképtelenség jeleit mutatja. Többször nyilvánvalóvá tettük azt is, hogy amennyiben a kabinet bevezeti a nyereségérdekeltségű több-biztosítós modellt, kormányra kerülésünk esetén azt azonnali hatállyal visszaalakítjuk. Ezek után kívánja a magyar kormány külön szerződésekben garantálni a biztosítótársaságoknak, akik az említett tudás birtokában vannak, hogy egy esetleges politikai változás után ne érhesse őket kár.
E folyamat vezetett oda, hogy a Kereszténydemokrata Néppárt nem látott más utat, mint bojkottra szólítani a magyar társadalmat azon biztosítótársaságok esetében, akik fentebb részletezett körülmények ellenére beszállnak a biztosítási modellváltásba, és ezzel áttételesen politikai szerepet vállalnak. És vállalják azt is, hogy egy társadalmi támogatottsággal nem rendelkezó, elhibázott folyamathoz kössék a nevüket.
A bojkottfelhívásra reagálva az egyik biztosító vezetője eképp reagált az egyik internetes hírportálnak: A Kereszténydemokrata Néppárt nem az a szervezet, melynek szavait komolyan vesszük.
A Kereszténydemokrata Néppárt elnökeként azt kérdezem Öntől:
– az önök hazájában elképzelhető-e, hogy hasonló metódussal valósuljon meg egy olyan horderejű átalakítás, mint az egészségügy reformja;
– elképzelhető-e, hogy azt ne előzze meg semmiféle szakmai és társadalmi egyeztetés;
– elképzelhető-e, hogy a változtatásokhoz érvként legyen alkalmazható az orvos–beteg viszonyban szükséges bizalom aláásása;
– önök szerint egy eképp áterőszakolt változtatás esetén van-e joga a társadalomnak ellenállni a jövőbeni létét veszélyeztető intézkedéseknek?;
És végezetül
– elképzelhető-e önöknél, hogy a választók akaratából a törvényhozásba került politikai formációról hasonló szellemben nyilatkozzon egy, a nyereségét e társadalomban megkeresni igyekvő magáncég.
Tisztelt Elnök Úr!
A fentiek fényében arra kérem, hogy biztosítótársaságukat ne vigyék bele egy, a magyar társadalom megbecsülésének esetleges elvesztésével járó, bizonytalan gazdasági vállalkozásba.
Tisztelettel:
dr. Semjén Zsolt elnök
Kereszténydemokrata Néppárt
Kiderült, mi okozhatta az Air India repülőgépének katasztrófáját
