A rendszerváltás után 17 évvel társadalmunkban megerősödtek a korábban a világot már pusztulásba vivő bűnös náci eszmék, éppen egy héttel ezelőtt alakult meg a Magyar Gárda – mondta az MTI tudósítójának Hanti Vilmos, a MEASZ elnöke, hozzátéve, ezért tartották szükségesnek, hogy a hatvannyolc évvel ezelőtt, 4 óra 45 perckor megkezdődött II. világháború évfordulóján antifasiszta tüntetésükkel emlékeztessenek a náci eszme veszélyére.
Megalakul a Szivárvány Gárda
Lehet vitatkozni, hogy mennyire van fasizmus Magyarországon, de megjelentek ezek a csírák, amelyeket el kell fojtani, azt hangoztatva, soha többé háború, soha többé fasizmus – mondta beszédében Hanti. A néhány tucatnyi résztvevő előtt Pálfi Balázs rádiós újságíró a melegszervezetek nevében tartott beszédében azt mondta: nem a Magyar Gárda képviseli az országot, a melegek is tagjai a társadalomnak, jelenlétükkel is azt demonstrálják, hogy nem félnek, ezért ellenlépésként megalakítják a „Szivárvány Gárdát”. A melegszervezetekhez tartozó tüntetők szivárvány színű zászlókkal, transzparensekkel tiltakoztak a kirekesztés, a fajgyűlölet ellen.
Zsidó szervezetek nevében, Makai Mária és Drukker Tibor holokauszt túlélők szólaltak fel, akik arra hívták fel a figyelmet, hogy a háború nem a fegyverropogással, hanem a zsidótörvényekkel, a fajgyűlölettel kezdődött, és a Magyar Gárda is ezen az úton halad. Országos Cigány Önkormányzat nevében Lakatos György emlékeztetett, hogy a háborúban több tízezernyi cigányt hurcoltak el lágerekbe, munkatáborokba. Hozzátette: az elkülönítés ma is tapasztalható: jelen van az iskolákban, ahol szegregáltan oktatják a gyermekeket.
Felszólalt a Magyarországon élő külföldiek jogaiért a Mahatma Gandhi Egyesület elnöke, Gibril Din, aki azt mondta: a rasszizmus a feketékkel szemben már nem csak a futballpályákon tapasztalható, a szélsőségesek nemkívánatos embereknek tartják a feketéket Magyarországon és több uniós tagállamban.
A Fidesz a szocialista Pásztortól való elhatárolódást kéri
A MEASZ rendezvényén Pásztor Tibor a Magyar Gárda kapcsán többek között arról beszélt, hogy köztársaságban, demokráciában nincs mitől félni, de figyelni kell. Nem szabad megfeledkezni arról, hogy bár az 1923-as müncheni sörpuccs, Adolf Hitler első próbálkozása a hatalomátvételre köznevetségbe fulladt, de később meddig fajulhattak el az események.
A Deák téri Bajcsy-Zsilinszky Endre emlékmű előtt délig tartó tüntetésen felszólaltak még jogvédők, valamint Hegyi Gyula és Lévai Katalin szocialista európai parlamenti képviselők is. Lévai Katalin az összegyűlt mintegy 70 fős hallgatóság előtt a Magyar Gárdáról szólva elmondta: nemcsak arról van szó, hogy egy szűk kör megfélemlít embereket Magyarországon, hanem arról is, hogy az ország nemzetközi tekintélyét rombolják Európában. Hegyi Gyula beszédében arról szólt: nem az a kérdés, hogy a pártok teljesen, vagy csak félig határolódnak a neonácizmustól, mert ez nem politikai, hanem büntetőjogi kérdés. „A jobboldalt semmi nem járatja le annyira, mintha valaki azt feltételezi róla, hogy a neonácikkal bármiféle szövetséget tart” – tette hozzá.
A rendezvény kezdetekor, hajnali öt óra előtt megjelent a Kossuth térről már jól ismert tüntető csoport, a Rendszerváltó Fórum néhány tagja, hogy ők is tiltakozzanak a fasizmus és a kommunizmus ellen, és a MEASZ rendezvényére érkezett mintegy kéttucatnyi emberrel közösen ők is mécsest gyújtottak az áldozatok emlékére.
Az antifasiszta rendezvényt több tucatnyi rendőr biztosította.
(mti/mno)

Budai Gyula feljelentette Toka tábornokot szolgálati visszaélés miatt