Az országgyűlési biztos megválasztásához a képviselők 2/3-ának igen szavazata szükséges, míg a jegyzői poszt betöltéséhez elég az egyszerű többség. Mindkét szavazás titkos lesz, de meglepetést keltene, ha bármelyik jelölt nem kapná meg a tisztség betöltéséhez szükséges voksot..
Sólyom László köztársasági elnök – miután első jelöltjét, Majtényi Lászlót június 11-én nem választotta meg a T. Ház – a nyár elején jelentette be a parlamenti pártok frakcióvezetőinek, hogy Szabó Máté jogász politológust, egyetemi tanárt, az ELTE Politológiai Intézetének igazgatóját jelöli az állampolgári jogok országgyűlési biztosának. (Elődjét, Lenkovics Barnabást 2007. április 21-i hatállyal alkotmánybíróvá választották.) A Fidesz, a KDNP és az SZDSZ már jelezte: támogatják Szabó Máté ombudsmani jelölését.
Új jegyzőt is választ a T. Ház, miután Kis Zoltán lemondott a képviselői mandátumáról, és elment vezérigazgatónak a Regionális Fejlesztési Holding Zrt-hez. Az SZDSZ politikusa 17 éven át volt parlamenti honatya, egy időben az agrártárca államtitkára is. A jegyzői posztra Gulyás Józsefet jelölték a szabad demokraták. A frakcióban Velkey Gábor békéscsabai önkormányzati képviselő lesz az utódja, de Gulyással ellentétben ő csak egy hét múlva, október elsején teszi le az esküt.
Az elmúlt napokban több kormánypáti és ellenzéki politikus, országgyűlési képviselő kapott fenyegető tartalmú üzenetet, sőt, még a Palament épületét is felrobbantással fenyegették. Semjén Zsoltnak az Országgyűlés Hivatalába címzett levélben ez olvasható: „halálra ítélünk, és az őszi zavargásokat kihasználva az ítéletet végre fogjuk hajtani!" Életveszélyes fenyegetést kapott Navracsics Tibor is. A Fidesz frakcióvezetőjének küldött levél feladói békét szerető embereknek nevezik magukat. Szijjártó Péter szóvivő és Répássy Róbert frakcióigazgató is kapott hasonló tartalmú sms-t. Az MSZP három politikusát, Paizs Józsefet, Borenszki Ervint és Lombos Istvánt pedig, miután megszavazták az állami vagyonról szóló törvényt, éjszakánként zaklatták. De a liberális politikusok is sorozatosan kapnak életveszélyes fenyegetetést tartalmazó sms-eket, leveleket és telefonhívásokat – közölte Horn Gábor.
A képviselők közvetlen és tartós biztosításáról a védett személyek és a kijelölt létesítmények védelméről szóló kormányrendelet rendelkezik. E szerint azt, akit az alkotmánnyal és törvényekkel összhangban álló közéleti tevékenysége miatt személye vagy közvetlen környezete ellen irányuló erőszakos cselekménnyel fenyegettek meg, annak a védelmét az igazságügyi és rendészeti miniszter javaslatára a kormány rendelheti el. A miniszternek azonban joga van ahhoz, hogy két kormányülés között önállóan is intézkedjen a védelem megkezdéséről. A Köztársasági Őrezred parancsnokának helyettese, Kardos Imre dandártábornok szerint a Köztársasági Őrezred sem létszámában, sem technikai felszereltségében nincs arra felkészülve, hogy több tíz, vagy azt meghaladó nagyságrendű képviselőt biztosítani tudjon. Ez esetben, az illetékes rendőrségeknek a feladata, különösen vidéken a képviselők megvédése.
Hétfőtől egyébként a múlt hetinél nyugodtabb körülmények között „alkothatnak” a honatyák. Kondorosi Ferenc igazságügyi és rendészeti minisztériumi államtitkár ugyanis bejelentette: a parlamenti ülések idején a képviselők érkezése és távozása rendőri biztosítással történik. És ami már látszik is: messzebbre vitték a kerítést, (szaknyelven szólva: kibővítették a Parlament melletti biztonsági zónát).
(gondola.hu)