A Magyar Hospice Alalpítvány által kezdeményezett program keretében a város főterén ismert személyiségek – köztük Bölcskei Gusztáv református püspök, a zsinat egyházi elnöke, Kósa Lajos polgármester Halmosi Zsolt Hajdú-Bihar megyei rendőrfőkapitány, Sándor Tamás, a DVSC labdarúgója, Cserhalmi György színművész és Dobó Kata, a Méltóság mezeje akció arca – öt iskola gyermekeivel közösen nárciszt ültettek az élet és az elmúlás tiszteletére. Muszbek Katalin, az alapítvány elnöke a kezdeményezés legfőbb céljaként jelölte meg, hogy változtatni kell az ember halálhoz fűződő viszonyán, azt az élet természetes velejárójaként kell értelmezni, a haldoklót pedig nem szabad magára hagyni, segíteni kell abban, hogy emberi méltóságát mindvégig megőrizhesse.
Bente Angell-Hensen, Norvégia nagykövete elismeréssel szólt a Debrecenben folyó angol nyelvű orvosképzésről, amiben több száz norvég diák is részt vesz, és üdvözölte az egyetem kezdeményezését, valamint azt, hogy a város Budapest után a vidéki Magyarországon elsőként karolta fel a Magyar Hospice Alapívány kezdeményezését. Hangsúlyozta, a rossz életkilátásokkal járó daganatos betegségek Magyarországon és Norvégiában egyaránt aggasztóan szaporodnak, hovatovább, minden embernek számolnia kell azzal, hogy barátai, rokonai körében előbb-utóbb találkozik a rák problémájával. Ezért is fontos, hogy olyan kezdeményezésekkel, mint a Méltóság mezeje, közelebb kerüljünk bajbajutott embertársainkhoz – mondta.
A program debreceni gazdája, Porkoláb Gyöngyi rámutatott, a gyógyíthatatlan betegekhez fűződő viszony emberibbé tételére, a halál természetes voltának feldolgozására, elfogadására gyermekkortól kell nevelni a jövő nemzedékét. Ehhez viszont szükség van a szülőkre is, ezért indították el idén öt iskolában az édesanyák és édesapák bevonásával a Méltóság mezeje programot. A szenvedő emberrel való együttérzést, a gondoskodást, és a segítségnyújtást zászlójára tűző program keretében október közepétől kéthetes előadássorozatot rendeznek gyermekek és felnőttek számára, a Gönczy Pál Általános Iskolában pedig a nárcisz jegyében szabadtéri sütéssel, lovaglással egybekötött kézműves délutánt szerveznek 26-án az Élet szép, légy vidám címmel.
A református általános iskola novemberben indítja el Szülők iskolája című sorozatát a programban részt vevő öt iskola érdeklődő szülői számára, decemberben jótékonysági koncertet és karácsonyi műsorokat terveznek az idősek otthonában és a klinikákon. A jövő év első, januári programjának, a Nagyi és én címűnek az Ibolya Utcai Általános Iskola lesz a gazdája, februárban pedig a város hátrányos helyzetű gyermekeinek egy részét nevelő Nagysándor József Általános Iskola ad otthont Az élet érték című vers-, és prózamondó versenynek.
Márciusban a Vénkerti Általános Iskola gondozásában rajz- és virágkötő verseny lesz Az élet szép – az élet minden….címmel. A nagyszabású programsorozat áprilisba, a nárcisz virágzásának idején az öt iskola közös gálaműsorával zárul.