Szlovén kiállítás a kommunista bűnökről

A Frankfurter Allgemeine Zeitung beszámol egy laibachi kiállítás kapcsán kirobbant szlovéniai ideológiai vitáról. A Die Presse a csütörtöki uniós csúcs első osztrák győzelméről tudósít.

2007. 10. 18. 8:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Karl-Peter Schwarz Mészárlás a háború végén című cikkében egy kiállítás apropóján ismerteti a Szlovéniában 1945 után történteket. A laibachi Kortörténeti Múzeum egy szokatlan, Harc a hit és az egyház ellen című kiállítással dokumentálja a kommunista hatalom szlovéniai, 1945 és 1961 közötti brutális vallásellenes harcát, mely a legdurvább volt egész Jugoszláviában. A közel ezer papból minden másodikat bíróság elé állították, kilencet halálra ítéltek, négyet pedig kivégeztek. Tizenkét tábori lelkészt eljárás nélkül végeztek ki.

A klérust megosztotta a rezsimbarát Cirill Metód Egyesület (CMD), melynek tagjai számos kedvezménnyel rendelkeztek. 1952. január 20-án, történt a legkirívóbb eset, vagyis Anton Vovk püspök meglincselése. Akkor Tito már szakított Sztálinnal, és ezért a Nyugat nagylelkűen az emberi jogok megsértését elnézte Jugoszláviának. Ezúttal azonban az UDBA, a kommunista Gestapo túl messze ment. A nemzetközi tiltakozás miatt a tetteseket szimbolikusan feláldozták. A férfit, aki a püspököt benzinnel leöntötte és meggyújtotta, kénytelenek voltak bíróság elé állítani és „könnyű testi sértésért” tíz napra leültették.

Ezen a nyáron Marburg déli külvárosában – ez Szlovénia második legnagyobb városa – megkezdték egy betemetett második világháborús páncélos árkok kiásását. Már régóta tudják: a teznoi erdőben tömegsírok találhatóak. 1999-ben a várost elkerülő autópálya építésekor feltártak egy páncélos árkot, ahol 1179 holttestet találtak, többnyire horvát, szerb és montenegrói katona tetemét, akiket a kommunista halálosztagok legéppuskáztak. A most kezdődött vizsgálatok igazolták, hogy ott még legalább 15000, de akár 20000 holttest is fekhet. Amióta Mitja Ferenc történész vezette vizsgálatok elkezdődtek, egyre több szemtanúja jelentkezik az 1945. májusi eseményeknek.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív bécsi napilapban Doris Kraus és Regina Pöll Védett időszak az osztrák egyetemek számára című cikkében ünnepli a lisszaboni csúcs első sikerét. A többi EU tagállamnak péntekig kell várnia a pezsgőbontásra, ekkor ér véget a lisszaboni uniós csúcs. Ausztriának azonban már kedden este volt oka ünnepelni, ekkor José Barroso bizottsági elnök levélben közölte Alfred Gusenbauerrel (SPÖ), hogy vélhetően felfüggesztik az Ausztria ellen az egyetemi kvóták bevezetése miatt kezdeményezett eljárás.

Ezen az alapon készíti elő a kollégium a következő hetekben a döntési tervezetet, mely vélhetően öt évre felfüggeszti az Ausztria elleni eljárást – áll Barroso levelében. A végleges döntést az uniós biztosokból álló kollégium hozza meg a következő hetekben.

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.