globovision.com – Venezuela, jornada.unam.mx – Mexikó, lanacion.cl – Chile
A venezuelai Globovisión mai híre, hogy a Venezuela szövetségesének számító Nicaragua elnöke meglepő javaslatot tett a Santiago de Chilében zajló XVII. Ibér-amerikai Csúcstalálkozón: az Egyesült Államok nélkül kellene létrehozni újra a 34 tagú Amerikai Államok Szervezetét. A tavaly novemberben másodszor is megválasztott Daniel Ortega úgy indokolta elképzelését, hogy a „gringóknak semmi keresnivalójuk a szervezetben”. A venezuelai elnök, Hugo Chávez szerint Ortega felvetése meglepte az államokat, és szerinte megfontolásra érdemes a javaslat. A mexikói baloldali napilap, a La Jornada kiemelte, hogy a venezuelai elnök közös latin-amerikai olajtársaság megalapítását szorgalmazta, és Kuba támogatásával ismét támadást intézett a neoliberalizmus ellen.
A Hugo Chávez szövetségesének számító ecuadori elnök, Rafael Correa elutasította a házigazda chilei elnök asszony, Michelle Bachelet latin-amerikai szociális kohéziójára ösztönző javaslatát. A közgazdász végzettségű Correa úgy érvelt vele szemben, hogy miféle kohézióról beszélnek, ha több a szegény Latin-Amerikában, mint Afrikában vagy Ázsiában, és a gazdagok még gazdagabbak, mint Svájcban. A lap helyszíni tudósítója hangsúlyozta, hogy számos térségi ellentét és ezeket rendezni kívánó találkozó jellemezte az eseményt, amelyre leginkább Argentína és Uruguay régi viszálya vetett árnyékot. A két ország határfolyójának uruguayi partján megépített cellulózgyár vitája miatt már a spanyol király és a diplomácia is közvetít.
A La Nación című chilei baloldali lap közölte, hogy Chávez és a kolumbiai elnök, Álvaro Uribe is találkozót tartott, amely után a venezuelai államfő igen derűlátóan nyilatkozott a kolumbiai FARC-gerillák túszainak kiszabadításáról. A házigazda, Michelle Bachelet pedig elfogadott egy 2008-ra szóló kubai meghívást Carlos Lage kubai alelnöktől.
clarin.com.ar – Argentína
A független argentin napilap beszámolt a brazil fővárosban, Brasíliában tartott stratégiai védelmi tanulmányokról tartott szemináriumról. Samuel Pinheiro Guimaraes, a brazil külügyminiszter helyettese itt közölte, hogy Brazília növelni fogja katonai erejét, mert lényegesnek tekinti külpolitikai céljainak eléréséhez. Pinheiro az Egyesült Államok és az Európai Unió említése nélkül célzott a világ vezető hatalmaira, amelyek folyamatosan fegyverkeznek, miközben nem akarják, hogy a fegyvertelen országok korszerű fegyverzetekhez jussanak.
Pinheiro három pontban foglalta össze a brazil külpolitika jelenleg három legfontosabb feladatát: először bejutni a Biztonsági Tanács állandó tagjai közé, másodszor támogatni a Dél-amerikai Unió létrehozását, harmadszor megakadályozni, hogy a fejlett országok térdre kényszerítsék a fejlődő országokat a Világkereskedelmi Szervezettel (WTO) folytatott szabadkereskedelmi tárgyalásaikon.