A honvédelmi miniszter szerint meg kell mutatni a jövő generációjának, mire volt képes a szélsőséges eszme, hiszen a fasizmus, a rasszizmus, a társadalmi elnyomás ma is létezik. Szekeres Imre erről a Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége Nemzeti Tanácsának ülésén beszélt pénteken Budapesten. Szekeres Imre szerint a fasizmus egyszerűen fogalmaz, egyszerű megoldásokat kíván, a hamis kiválasztottság érzését nyújtja a követőiknek. Kiadja a jelszót: ezeket kitaszítani, mert nélkülük jobb lesz.
A miniszter közölte, nem hiszi, hogy a nyáron megjelent Magyar Gárda és egyéb szélsőjobboldali szervezetek tagságukat öntudatos, határozott emberekből toborozzák. Látványos, egyszerű megoldásokat keresnek, holott ezek félmegoldások. Arra kérte a MEASZ tagjait, hogy mutassák meg a mai fiataloknak, a jövő generációjának, hogy mire volt képes a szélsőséges eszme. Mint mondta, példát kell mutatni a fiataloknak, mert a jövő generációja a tettekre, nem az elismerésekre, kitüntetésekre kíváncsi, „és ha tőlünk nem kapja meg, hajlandó lesz máshol megkeresni”. A miniszter kijelentette: a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség elhatárolódik minden szélsőségtől, nem tűri a sorai között azokat, akik akárcsak egyetlenegyszer is aktívan cselekednek valamelyik szélsőséges szervezetben. Hanti Vilmos, a MEASZ elnöke közölte: megnyugvással fogadja, hogy megtörtént az elhatárolódás, a határozott fellépés a kormánytól a szélsőségek ellen. +Megelégedéssel fogadtuk, hogy a tavalyi, és a mostani őszi események kapcsán kiállt a kormány a szélsőségek ellen – fogalmazott.
Mint mondta, fontos a MEASZ tagságának fiatalítása. Példaként említette, hogy a szövetség által indított Demokrácia Akadémián 24 hallgató kezdte meg tanulmányait a MEASZ központjában. Szólt arról is, hogy a közelmúltban ismét leverték Ságvári Endre emléktábláját, amelyet közadakozásból újítottak fel. Mint mondta, már két ilyen emléktábla-maradvány van az irodájában, tehát ki kell találni, hogyan tudják úgy megőrizni Ságvári Endre emlékét úgy, hogy nem szolgálják ki a vandalizmust. Vitányi Iván előadásában kiemelte: az egész magyar közélet legnagyobb baja az, hogy nem a józan megfontolás, nem a valós tények számbavétele uralkodik, hanem a szándékok, a hatalmi akaratok, a sértődések, a vádaskodások, a gáncsok és belső küzdelmek vannak előtérben. Ez jellemzi nagyrészt az egész magyar közéletet.
Véleménye szerint az ígérgetések és a vádaskodások kettőssége szabja meg a politikát, de ez úttévesztés is fellelhető. Ugyancsak problémának nevezte, hogy a magyar társadalom saját rossz hagyományainak engedve belement ebbe a rendszerbe és a csodavárás hatja át.
(MTI, hirado.hu)