Wass Albert nem megosztja, hanem egységbe fonja a nemzetet

Nagy érdeklődés kísérte a Kráter Műhely Egyesület által rendezett Wass Albert-emlékkonferenciát Pomázon, a Teleki–Wattay-kastélyban. A Turcsány Péter elnök, Szutor Ágnes főtitkár, Csernóczky Judit irodalomtörténész szervezte eseményen az írók, irodalomtörténészek, nyelvészek, költők és doktoranduszok előadásait tartalmazó szimpózium résztvevői először megcsodálhatták a pomázi általános iskolások részére összeállított, Barangolás Wass Albert mesevilágában című vándorkiállítást. A rendezvényt Vicsi László, Pomáz fideszes polgármestere nyitotta meg.

2008. 02. 17. 18:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vicsi László köszöntőjében hangsúlyozta: öröm és megtiszteltetés Pomáz városának, hogy a település adhat otthont egy tudományos szimpóziumnak a felújított Teleki–Wattay-kastélyban, amelyet nemrég adtak át a nagyközönségnek. Turcsány Péter költő, a Kráter Műhely Egyesület elnöke köszöntőjében röviden szólt a 2008-as Wass-évről, amelynek része e konferencia is. „Wass Albert írói és szellemi hagyatéka valójában nem megosztó, hanem ellenkezőleg, kulturális értelemben nemzeti összefogásra képes bírni a magyar nemzet megújító erőit; ezt mutatják szerte a Kárpát-medencében sorra kerülő megemlékezések, filmvetítések, szavalóversenyek, szoboravatások” – mondta az elnök.

Lisztóczky László irodalomtörténész Wass Albert pályaképét rajzolta meg 1928-tól. Méltatta írói munkásságát, közéleti, valamint kiadói tevékenységét. Bertha Zoltán irodalomtörténész A gondolkodó és bölcselő Wass Albert című dolgozatában emberség, magyarság és nemzeti önvédelem összefüggéseire világított rá. Bölcseleti esszéfüzére, a Te és a világ, keresztény istenhit, erkölcsi helytállás és emberi szépség legszentebb értékeit hangsúlyozza, akárcsak Németh László, Hamvas Béla és Weöres Sándor. Pomogáts Béla irodalomtörténész Erdély visszacsatolásának élményéről beszélt a Jönnek! című Wass-mű kapcsán.

Jókai Anna író mondta ki a legfontosabb gondolatokat Wass-levelekből idézve. Wass Albert aktualitásához kétség nem fér, noha sokan mindent elkövetnek, hogy kitaszítsák. Wass nemzete Don Quijotéja, de Sancho Panza nélkül! Egyedül harcolt a magyarságért, szülőföldjéért, mert „segédei” zsoldosoknak, kiszolgálóknak álltak. Márkus Béla irodalomtörténész filológiai-esztétikai előadása Wass Albert recepciójával foglalkozott. Tusnády Mária doktorandusz Wass Mire a fák megnőnek regénye kapcsán mutatott rá egy mű magyar mitológiába ágyazott magyarságszimbólumaira.

Kabdebó Lóránt professzor számos konkrét példán bizonyította a poéta Wass Albert kivételes tehetségét. Kiemelte: a „nagyok” (Áprily, Reményik, Dsida) mellett meg kell tanulniuk az irodalmároknak is egy új nevet. Wass Albert jelentékeny költő, akinek verseire figyelnünk kell. Kiss Mihály a csönd hermeneutikája felől közelített a Wass-életműhöz, vers és próza életművén belüli egységében mutatta ki az író-költő egzisztenciálfilozófia nézőpontjából is megközelíthető üzeneteit. Szőcs Géza költő a személyes ismeretség emlékeit is felidézte, majd a torz, főleg politikai indokokkal magyarázható tévhitek és rágalmak kóros és káros hatását analizálta. Végül leszögezte: irodalmunk pótolhatatlan jelese volt Wass Albert.

Boda László teológus Wass Albert sziklaszilárd jellemét dicsérve megjegyezte, hogy írónk a „századfordító magyarok” egyike, akire szükségünk van nemzeti felemelkedésünkhöz.

Érdekes, új szempontokat hozott be a nagy erdélyi írófejedelem életművének értékelésébe egy kiváló lingvista. Adamikné Jászó Anna nyelvész Wass művészetét elemezte a prózaritmus, a nyelvi emóció gyakori jelenléte és a népnyelv feldolgozása szemszögéből. Megosztotta velünk egy nyelvészcsoport kutatásának eredményeit. Többek között a hanghosszúság méréseiről is beszámolt, amely kimutathatóvá tette Wass prózájának ritmusazonosságokon alapuló jegyeit. Ortutay Péter és Nyíri Péter doktorandusz történeti, illetve teológiai szempontú regényelemzésekkel emlékezett Wass Albertre. Szász István Tas író a nyíltan és a háttérben nagy hatással működő kolozsvári Hitel (folyóirat) szellemi műhelyéről tartott előadást. A záródolgozat egy kiváló irodalomtörténész-író, Dobos Marianne gondolatait tartalmazta Wass Albert apostoli szerepéről az emigrációban.

(MNO)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.