Sajtószabadság Kubában?

A spanyol El País meglepő híre a kubai sajtóban megjelenő új témákról szólt. Az argentin Clarín, a spanyol El País az amerikai külügyminiszter asszony dél-amerikai villámlátogatásait elemezte. A portugál Diário de Notícias és a Correio da Manhá azt foglalta össze, mit nehezményez két portugál politikus.

2008. 03. 16. 16:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

elpais.es – Spanyolország

A spanyol baloldali napilap latin-amerikai rovatának kiemelt híre, hogy Kubában az eddig csak az Egyesült Államokat bíráló cikkeken kívül megjelentek a kedvezőtlen kubai jelenségeket tárgyaló írások. A kubai pártlap, a Granma teret adott az ország bajait kitárgyaló elemzéseknek, és a kubai sajtó napján ezentúl péntekenként nyolc oldalról 16-ra növelte a lap terjedelmét.

Ezeken az oldalakon a kormány eredménytelenségét, a korrupciót, az ország gazdaságát sújtó bűnözését ecsetelik. Ez a változás a február közepén leváltott Fidel Castro öccsének újító intézkedéseinek sorába illeszkedik, aki két napja engedélyezte, hogy a kubaiak vásárolhassanak számítógépeket és DVD-ket, és végre ők is megszállhassanak szállodákban.

Tavaly a kubai ifjúsági pártlap, a Juventud Rebelde közölt már részleteket rosszul működő állami vállalatokról, rablásokról, az orvosi, különösen a fogorvosi ellátás nehézségeiről, és elkezdte tárgyalni a munkanélküliség kérdését is.

clarin.com.ar – Argentína, elpais.es – Spanyolország

A független argentin napilap elemezte az Egyesült Államok külügyminiszter asszonyának múlt heti dél-amerikai körútját. Condoleezza Rice nem járt sikerrel Brazíliában, mivel kiderült, hogy a két ország vezetője nagyon nem ért egyet a dél-amerikai helyzet értékelésében.

Lula közölte, a dél-amerikai diplomáciai válságokat az térség országainak kell megoldaniuk, és ismét hangsúlyozta a regionális Védelmi Tanács létrehozásának szükségességét. Ezt még megtetézte a brazil külügyminiszter, Celso Amorim kijelentése, aki közölte, Brazília nem fogja terroristának nevezni a kolumbiai radikális marxista gerillaszervezetet, a Kolumbiai Forradalmi Fegyveres Erőket (FARC).

Rice viszont kiemelte a közös sajtótájékoztatón, az Amerikai Államok Szervezetén (OEA) belül kellett volna rendezni a nemrég lezárult konfliktust, ahol az Egyesült Államoknak is van képviselete. Brazília hallani sem akar olyan határbiztosító fórumról, amelyben az Egyesült Államok is részt venne.

A spanyol baloldali kormányhoz közeli El Pais megjegyezte, Rice azért nem járt Argentínában, mert Washington így fejezte ki nemtetszését, amiért szerinte az argentin kormány 2003 óta kettős nyelvezetet használ az Egyesült Államokkal kapcsolatban: belpolitikában keményen beszél, kifelé viszont egyezkedésre törekszik. Rice ezért Brazíliából egyenesen Santiago de Chilébe utazott, ahol Michelle Bachelet elnök asszony, és óriási tüntetés fogadta.

dn.sapo.pt, correiomanha.pt – Portugália

Az országos terjesztésű Diário de Notíciasnak nyilatkozott Manuel Alegre, a portugál Szocialista Párt (PS) egyik alapítója, aki nehezményezte, hogy a pártelnök szombaton megünnepelte a szocialista kormány három éves tevékenységét. A volt független államfőjellölt nem is vett részt az eseményen.

A legolvasottabb portugál napilap idézte az egyik jobbközép párti ellenzéki politikust, Pedro Passos Coelhót, aki azt kifogásolta, hogy a szocialista kormányfő, José Sócrates az egyik magánrádiónak adott interjújában egy szót sem szólt az ország lakosságát foglalkoztató legsúlyosabb kérdésekről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.