A portugál szocialisták privatizálnák az egyetemeket

A kolumbiai lapok vezető hírei között most egy vesztegetés miatt önmagát feladó és el is ítélt képviselőnő ügye szerepel. Portugáliában újabb feszültséggócot keresett magának a szocialista kormány: privatizálnák a „veszteséges” egyetemeket.

2008. 06. 26. 15:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

El Espectador

A liberális napilapban vezető helyen foglalkoznak az úgynevezett Yidis-gate ügyével. A legfelsőbb bíróság jóváhagyta a volt konzervatív képviselőnőre, Yidis Medinára kiszabott 43 hónapos házi őrizetet, amiért hagyta magát megvesztegetni egy sorsdöntő alkotmánymódosítási szavazás előtt. Ezen arról kellett dönteniük a képviselőknek 2004-ben, hogy beleegyeznek-e a jelenlegi elnök, Álvaro Uribe újraválasztásába, mivel az alkotmány addig csak egyszeri újraválasztást engedélyezett. Cali város napilapja részletesebben tárgyalta az ügyet: a konzervatív képviselőnő eredetileg 17 társával együtt ellenezte Uribe újraválasztását, de az utolsó pillanatban hirtelen megváltoztatta álláspontját, és végül az ő szavazatával változtatták meg az alkotmányt.

Medina elmondta még, hogy az elnök környezetéből többen megkörnyékezték tisztségekkel, jövedelmekkel és egyéb juttatásokkal, ha Uribe mellett szavaz. Az ügy még nem ért véget, mert az ügyészség szerdán vizsgálatot rendelt a szociális védelem minisztere ellen, amiért a sajtó hozzájutott a nyomozati jegyzőkönyv részleteihez, de meghallgatják még a belügyi tárca akkori vezetőjét, a mostani római nagykövetet is.

Portugal Diário, Diário de Notícias

A portugál honlap újabb botránykővel foglalkozik, amely egyre inkább politikai színezetet kap az érintettek együttes tiltakozása miatt. Már a parlamentben is napirendre került szerdán a portugál állami egyetemek anyagi ellehetetlenítése. A kommunisták és a Baloldali Blokk képviselői feltették a kérdést: kinek az érdeke az egyetemek megfojtása? Az állami egyetemek rektori tanácsa (CRUP) szombaton közleményt adott ki, amelyben sürgette a mielőbbi személyes találkozót, mivel március vége óta hiába várnak az alkalomra, hogy ismét tárgyalhassanak a baloldali kormányfővel, José Sócratesszel. Idén eddig több mint 13 százalékos bértömeget vettek el az egyetemektől, és emiatt a kutatási összeget kell napidíjakra fordítaniuk. A CRUP vezetője, Seabra Santos már tavaly év végén figyelmeztetett, hogy legalább négy állami intézményt fenyeget a csőd veszélye, június elején is segítséget kért Mariano Gagótól, a felsőoktatási tárca felelősétől, de azóta se történt semmi.

Az állami tulajdonú Diário de Notícias csütörtöki vezércikke és címe viszont egyfajta választ ad az egyetemek aggodalmaira: Az állami egyetemeknek a piacon kell helytállniuk! Ebben a szerző már hét egyetemről sejti, hogy gazdasági nehézségei miatt ősszel már nem oktathat, és különben is, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) adatai szerint Portugáliához képest a tagállamok közül csak négy ország – Oroszország, Észtország, Törökország és Olaszország – fordít kevesebb pénzt a felsőoktatásra. A szerző úgy véli, hogy az egyetemeknek gazdasági társaságokká kellene átalakulniuk, és emelniük kellene a felvételi díjakat, hogy be tudják szerezni a fennmaradásukhoz szükséges költségvetési összegeket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.