Uniós vízfej, portugál szemmel

Egy baloldali portugál közgazdász számokkal bizonyította be, hogy Portugáliának más uniós államokhoz képest  mégsem kellene csökkentenie közalkalmazottainak számát. Vajon mit ünnepelnek a portugál szabadkőművesek 2010. október 5-én? A spanyol szocialista kormányfő újabb gazdaságélénkítő (kényszer) intézkedéseket jelentett be.

2008. 06. 23. 15:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Diário de Notícias

Az állami tulajdonú országos napilap vezető belpolitikai híre: az Európai Unióban több a hivatalnok, mint egész Portugáliában. Eközben arra hivatkozva csökkentik a közalkalmazottak számát, hogy miattuk került bajba az állami költségvetés. Eugénio Rosa, a – kommunista befolyású – legnagyobb szakszervezet, a CGTP közgazdásza mindig tiltakozott, amikor ezt akarja bizonygatni a kormány. Pedig a számok arról árulkodnak, hogy a francia és a svéd közalkalmazottak aránya (28, illetve 31,5 százalék) jóval meghaladja a portugálokét (13,4). A tíz vezető uniós tagállam közül csak Németország és Spanyolország rendelkezik náluk is alacsonyabb arányokkal, nekik pedig a kormány ajánlása szerint Finnországot és Írországot kellene követniük, ott viszont jóval magasabb a közalkalmazottak aránya (17,9, illetve 22,9 százalékkal). Rosa levonja a következtetést: hamis a szocialista kormánynak azon állítása, hogy tovább kell csökkenteni a közalkalmazottak számát, mivel az említett országok példája mást bizonyít.

El País

A portugál lapok mélyen hallgatnak, ezért a baloldali kormányhoz közeli El País vette elő a portugál szabadkőművesek térnyerésének témáját. A cikkíró úgy tudja, hogy nagyon készülnek az 1910. október 5-én kikiáltott portugál köztársaság századik évfordulójára, amit a szabadkőművesek készítettek elő. Két évvel korábban – éppen száz éve – két szabadkőműves katona meggyilkolta I. Károly királyt és trónörökösét, amelynek viszont idén volt a centenáriuma. A lap úgy tudja, hogy a páholyok nyíltan részt akarnak venni a megemlékezések megszervezésében.

A portugál António Melo újságíró – aki belülről ismeri a páholyokat – megírta, hogy néhány hete ismét megválasztották három évre a legnagyobb portugál páholy nagymesterének a 60 éves történész António Reist. Reis a szocialista párt (PS) társalapítója, volt kulturális miniszter a portugál szegfűs forradalom (1974. április 25.) másik főszereplőjét, Filipe Frade nyugalmazott ezredest győzte le. Annak ellenére, hogy a szabadkőművesek között politikusok, volt államfők, bankárok, katonák, vállalkozók és kiemelkedő értelmiségiek is vannak, Reis nem akarta elárulni a fontosabb személyek nevét. Ennek ellenére néhányan már nyilvánosságra hozták tagságukat, például a szocialista pártalapító és kétszeres állam- illetve kormányfő Mário Soares, akinek fia, Joao, Lisszabon volt főpolgármestere is beavatott, de a mostani szocialista kormány néhány tagja szintén páholytag, köztük a belügyminiszter, Rui Pereira.

A legtöbb szabadkőműves a szocialista, illetve a jobbközépnek számító szociáldemokrata pártban (PSD) található, de vannak kereszténydemokrata és kommunista rokonszenvezők is. Az első portugál szabadkőműves páholy 10 évvel a londoni loggia megalakítása után jött létre, 1727-ben, Lisszabonban élő brit kereskedők révén.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.