El Mundo
A spanyol napilap legfrissebb híre, hogy a Nukleáris Biztonsági Tanács súlyos büntetést javasol az egyik spanyol atomerőmű, a katalán területen fekvő Ascó több meghibásodása miatt. A nemzetközi szervezet négy súlyosabb, és két kisebb szivárgás miatt több tízmillió – akár ötvenmillió – euróra rúgó összeg kirovását javasolja a spanyol iparügyi miniszternek.
Diário de Notícias
Az portugál napilap is beszámolt Alberto Joao Jardim az ellenzéki szociáldemokrata párt egyik vezetőjének kirohanását saját pártja ellen, amiért május óta képtelen megteremteni az egységet a kormányzó szocialista kabinet ellen. Jardim kilátásba helyezte, ha nem történik érdemleges változás rövid időn belül, ő lép a tettek mezejére, és Szociál-föderális Párt néven saját centrumpártot indít a következő évi választásokon.
Pénteken Joao Jardim élesen bírálta José Sócratest, a szocialista miniszterelnököt, akit párthívei előtt indulatosan titulált „fasisztának” és „veszélyesnek”, sőt azzal is megvádolta, hogy titokban diktatúrára készít elő. Jardim meggyőződése, hogy Sócrates totalitárius rendszer bevezetésére készül, mert megerősíti a rendőrség jogköreit és összpontosítja a nagytőkét. A bírálat főleg a jobbközép Szociáldemokrata Párt (PSD) május végén megválasztott új elnök asszonyának, Manuel Ferreira Leitének is szól, aki az ígéretes kezdés után némaságba burkolózott, és szinte tétlenül várja a jövő évi választásokat, és nem a szétzilálódó párt megrendszabályozásán munkálkodik.
Cinco Días
A baloldali kormányhoz közeli spanyol gazdasági napilapban megjelent írás szerint néhány nap alatt három tekintélyes sajtóorgánum – Wall Street Journal, The New York Times és a The Economist – is foglalkozott a Spanyolországra és rajta keresztül az Európai Unióra leselkedő gazdasági veszéllyel, hétfőn pedig egy francia baloldali napilap is csatlakozott hozzájuk. A Libération idézte a spanyol Hivatalos Hitelintézet (ICO) júliusban közzétett jelentését, amely szerint megroggyant a spanyol gazdasági csoda két alappillére, a fogyasztók bizalma és az ingatlanágazat. A balközép lap úgy látja, hogy sorra mennek csődbe látványosan a fő ingatlanügynökségek és bankok. Az írás szerzője megjegyzi, hogy az ország a kilencvenes évek közepe óta az európai gazdaság egyik fő hajtóereje volt évi átlag négy százalékos növekedéssel, most viszont a második negyedévben is alig 0,3 százalékot produkált.
Globovisíon
A legnagyobb ellenzéki televízió hírportálja is közölte, hogy Chávez hétfőn bejelenti az ország három még külföldi kézben levő cementgyárának államosítását a lakásépítés felgyorsítása érdekében. A három érdekelt cég: a francia Lafarge, a mexikói Cemex, és a svájci Holcim, és részvényeinek többsége hétfőtől tehát a venezuelai állam tulajdonába megy át. Chávez a mexikói Cemex államosításának kérdését először áprilisban említette a meg, de hétfő éjfélig adott határidőt a három cégnek, hogy végleges megállapodásra jussanak vele. Egy másik hír az elnök szokásos vasárnapi tévéműsorának másik nagy jelentőségű bejelentését idézte: üdvözölte az orosz elnök, Dmitrij Medvegyev azon szándékát, hogy flottája meg akar jelenni a Karib-tengeren, és szívesen fogadja a venezuelai kikötőkben.