Az Egyesült Államok is felelős?

A Die Welt ismerteti azt a közvélemény-kutatást, miszerint a németek majd negyede úgy gondolja, az Egyesült Államok is felelős a szeptember 11-i merényletekért. A Der Spiegel ismerteti a volt berlini CDU-frakcióvezető vesszőfutását.

2008. 09. 12. 12:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilap A németek egynegyede az Egyesült Államokat látja felelősnek szeptember 11-ért címmel ismertet egy közvélemény-kutatást a merényletek hetedik évfordulójának apropóján. Máig mindenütt felbukkannak az összeesküvés-elméletek a szeptember 11-i merényletekkel kapcsolatban. A kenyaiak 77 százaléka gondolja úgy, hogy az amerikai titkosszolgálat vastagon benne volt a robbantásokban – írja a Die Welt. Németországban is számos híve van ezeknek a téziseknek. 17 országból csak kilencben gondolják úgy az emberek, hogy az al-Kaida áll a merényletek mögött – nyilatkozták a közvélemény-kutatók.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali német hírmagazinban Severin Weiland Gúnyolódás vödörszámra a városi mutyipártban című cikkében elemzi Friedbert Pflüger bukását a berlini CDU belső küzdelmeiben. A berlini CDU leváltotta a frakcióvezetői posztról Pflügert. Az alsó-szászországi politikus saját felfogása szerint modern, nyílt és liberális nagyvárosi pártot kívánt faragni a CDU-ból, tegnaptól egyszerű képviselője a 37 fős frakciónak. Frank Henkel az új frakcióvezető – írja a Der Spiegel. Pfügel megbuktatásának motorja Frank Steffel, aki 2001-ben frakcióvezetőként a párt főpolgámester-jelöltje volt, ő a megtestesítője annak a berlini CDU-típusnak, mely az országos pártvezetést tanácstalanná teszi: az önelégült kereszténydemokratáknak – számol be a Der Spiegel. A berlini kereszténydemokrata politikus akkor vált országosan ismertté, amikor az Alexanderplatzon egy felé hajított tojás elől Edmund Stoiber mögött keresett menedéket. Vödörszámra dőlt az elmúlt napokban a gúny a médiából a CDU-ra, „akolszagról” és „kerületi mutyikról” szóltak a tudósítások. Münchenben Volker Lauder, a CDU/CSU Bundestag-frakcióvezetője szomorúnak nevezte a berlini kereszténydemokratáknál zajló eseményeket. Pflüger hosszú ideig a CDU reménységének számított, Berlinben a 2011-es választásokon megszoríthatja a vörös-vörös városvezetést és ismét lábra állíthatja a megrendült városi pártvezetést. Az ellenzékből egy Jamaica-koalíciót – CDU–FDP–zöldek – barkácsolt Klaus Wowereit (SPD) berlini főpolgármester ellen. A Jamaica-csoport frakcióvezetői fővárosi konferenciákon találkoztak, s Wolf Biermann énekes díszpolgárságával sikerült a berlini SPD-t kellemetlen helyzetbe hozni. S ott, ahol ellentétes álláspontot képviseltek – mint például a tempelhofi repülőtér megmaradásáról rendezett népszavazás ügyében –, óvatosan bírálták egymást. Pflügert egy héten belül eltávolították hivatalából. Nem volt igazi háttere a párton belül, a hatalom igazi birtokosa a tizenkét kerületi CDU-elnök. Amikor Pflüger a múlt héten bejelentette, májusban indul a tartományi pártelnöki posztért, a hivatalban lévő Ingo Schmitt megszervezte ellene a kerületi szervezeteket.
A múlt hét végén a kerületi elnökök ülésén Pflüger kénytelen volt visszavonni a jelölését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.