abi.bo, la-razon.com – Bolívia
A bolíviai hírügynökség legfrissebb hírei szerint az észak-bolíviai Pando tartományban a bolíviai védelmi és belügyminiszter pénteken közösen jelentette be Evo Morales elnök döntését, miszerint éjféltől elrendelte a rendkívüli állapotot. Leopoldo Fernández prefektus közölte, nem tartja be az elrendelt intézkedéseket: három személy már csoportosulásnak számít, letartóztatnak mindenkit, akinél fegyvert találnak, éjféltől hat óráig pedig senki nem tartózkodhat az utcán. A spanyol érdekeltségű La Razón című lap hírének közléséig öt repülőgép szállított katonákat a legészakibb bolíviai tartományba. Már 11 halottról tudnak, bár nem hivatalos források szerint számuk akár a tizenötöt is elérheti. Mindkét forrás megerősítette a hadsereg péntek esti közlését: csapataik közbelépnek, ha a radikálisok tovább folytatják a zavargásokat és a gyilkosságokat, de üzentek Morales szövetségesének, Hugo Chávez venezuelai elnöknek is, aki az államfő megbuktatásának esetére fegyveres segítséget ígért, mert nem engedik, hogy külföldi katona lépjen Bolívia területére. A Dél-amerikai Nemzetek Uniója (UNASUR) csúcstalálkozót sürget a bolíviai helyzet rendezésére, amit Chile fővárosában, Santiagóban tartanának.
(Fotók: Reuters)
veja.com.br – Brazília
A legolvasottabb brazil hetilap közölte a Datafolha legújabb felmérését, amely szerint Luiz Inácio Lula da Silva elnök népszerűsége újabb rekordot döntött, és a márciusi 55 százalékról 64 százalékra emelkedett. A baloldali Lula ezzel már megelőzte az összes korábbi brazil elnököt, akit megválasztottak a demokrácia 1985-ös helyreállítása óta, köztük Fernando Collor de Mellót is (1990-1992). A felmérés során 2981 16 évesnél idősebb személyt kérdeztek meg telefonon az ország 212 településén, és a hibahatárt két pontban határozták meg.
elpais.es – Spanyolország
A spanyol napilap latin-amerikai hírei között szerepel egy guatemalai lehallgatási ügy: a lap a múlt héten is beszámolt a szociáldemokrata Álvaro Colom elnök lehallgatásáról, akit tavaly novemberben választottak meg. Pénteken viszont már arról szóltak a hírek, hogy alelnöke, Rafael Espada beszélgetéseit nemcsak hivatali dolgozószobájában – két telefonban és számítógépében – hallgatták le a legkorszerűbb eszközökkel, hanem még alelnöki rezidenciájában is. Espada közölte, azonnal leváltották a személyes biztonságáért felelős személyt, és vizsgálat indult a titkosszolgálat két korábbi vezetője ellen, akiket az ügyészség azzal vádol, hogy ők javasolták a biztonsági főnököt az alelnök mellé.