clarin.com.ar – Argentína
A magát függetlennek tekintő argentin napilap internetes változata bejelentette, újabb változásokra szánja el magát az YPF a kilencvenes évek végén spanyol tulajdonba adott olajcégének arculatában: a cég logója visszakapja az argentin nemzeti színeket. Februárban a volt államfőhöz, Néstor Kirchnerhez közel álló helyi vállalkozócsoport, az Eskenazi visszavásárolta a cég részvényeinek 14,9 százalékát, és egyes elemzők nem tartják kizártnak, hogy az arculatváltozás nemcsak nacionalista fellángolás, hanem egy következő lépés, hiszen a héten iktatták törvénybe a szenátusban is, hogy visszaállamosítják a nemzeti légitársaságot, a most szintén spanyol tulajdonú Aerolíneas Argentinast.
correiomanha.pt – Portugália
Az Ana Jorge egészségügyi miniszter asszonynak címzett névtelen levél tartalma foglalkoztatja a második legolvasottabb portugál napilap egészségügyi rovatát. A még augusztus 27-én feladott levél azért névtelen, mert megfogalmazói szerint a megfélemlítés és a zaklatás légköre jellemzi a Mentőorvosok Országos Intézetét (INEM). Az alkalmazottak a nemrég kinevezett jelenlegi vezetés leváltását szorgalmazzák, és furcsállják, hogy akkor rúgják ki az egyik vezetőt az intézményből, amikor éppen súlyos beteg. Az intézményt most a szívgyógyász végzettségű Abílio Gomes ezredes irányítja, akit másokkal együtt felkértek a hadsereg egészségügyi szervezetének átalakítására is. A minisztérium tagadja, hogy megkapta volna a levelet, az INEM-ből pedig senki sem válaszolt a lap kérdéseire.
correiomanha.pt, diario.iol.pt, diariodigital.pt – Portugália; elmundo.es, elpais.es – Spanyolország
Több mérvadó portugál lap egyöntetű jellemzése: 16 évvel az első után csúszások és zűrzavar jellemzi Angolában a pénteken és szombaton tartandó újabb parlamenti választásokat. A Correio da Manhá megjegyzi, hogy főleg a volt portugál gyarmat fővárosában, Luandában tapasztalhatók ezek a jelenségek. Nagyszámú, az Egyesült Államokból, az Európai Unióból és a Pánafrikai Unióból érkezett nemzetközi megfigyelő ellenőrzi a választások tisztaságát, és a jogsértésekre a Human Right Watch is ügyel. A 16,9 millió lakosú országban a 8,3 millió szavazó 220 képviselőt választ a parlamentbe 10 párt és négy koalíció közül, ahol jelenleg a kommunista Népi Mozgalom Angola Felszabadításáért (MPLA) nevű párt egyeduralkodó a felszabadulás óta, vagyis 33 éve. A spanyol jobboldali El Mundo szerint a kampány egy hónapja incidensek nélkül telt el, bár az egyik fő ellenzéki párt, a szintén kommunista UNITA kifogásolta, hogy az elnök, José Eduardo dos Santos aránytalanul sok közpénzt használt fel a kampányra. Az MPLA 129 képviselőjével szemben az UNITA 70 mandátuma a legnagyobb erő. A Portugal Diário idézte az unió egyik portugál megfigyelőjét, aki nem tapasztalt rendellenességeket, miközben az egyik ellenzéki párt, az UNITA és az említett HRW jelezte, hogy a többségi párt hívei támadják az ellenzéki médiumokat és újságírókat. Az UNITA ezért megóvja az eredményeket és új választásokat akar, míg a kormányzó párt csak meghosszabbítja a szavazóhelyiségek nyitva tartását. Alcides Sakava, a párt parlamenti frakcióvezetője közölte, hogy megbízottaik összegyűjtik a 18 tartományban tapasztalt választási visszaéléseket. Az El País is emlékeztetett, hogy a 27 évig tartó polgárháború csak 2002-ben ért véget, és körülbelül félmillió áldozatot szedett a polgári lakosok közül is. Angola jelenleg a fekete földrész második legnagyobb nyersolajtermelője Nigéria mögött.
Kubatov Gábor is elbúcsúztatta a mandátumát elvesztő Fekete-Győr Andrást