avui.cat, lavanguardia.es – Spanyolország
A katalán nacionalista napilap (Avuí) és a spanyol nyelven megjelenő katalán La Vanguardia is írt Ernest Benachról, a katalán autonóm parlament baloldali radikális elnökéről, aki bocsánatot kért a most nehéz helyzetbe került lakosságtól. A Katalán Köztársasági Baloldal (ERC) pártjához tartozó Benachról több lap megírta, hogy több mint 20 000 eurót költött szolgálati gépkocsijára, hogy jobban megfeleljen kényelmi szempontjainak. Benach a nagy nyilvánosság előtt kért bocsánatot, és utasítást adott a tévé, a lábtámasz és az íróasztalka leszereléséről, bár hozzátette, hogy nem tartja fölösleges kényelmi kellékeknek ezeket az eszközöket.
eluniversal.com – Venezuela
A jobbközép venezuelai napilap hétfői cikke is felhívta a figyelmet, hogy a jelenlegi pénzügyi válság miatt ismét divatba jöttek a brit John Maynard Keynes elméletei, többek között a piacot szabályozó szükségességről és a nagy állami beruházásokról. Jean-Paul Fitoussi, a Gazdasági Konjunktúrák Francia Obszervatóriumának elnöke hangsúlyozta, hogy a brit közgazdász abból a feltevésből indult ki, hogy a piacoknak vannak rendellenességei, és az államnak ilyenkor kell beavatkoznia. Keynes javasolta azt is, hogy nagyobb válságok idején az államnak csökkentenie kell a kamatlábakat, hogy így növelje a befektetéseket. A lap másik cikkében arról ír, hogy Oroszország felajánlotta Kubának, hogy felmérik a hadsereg légvédelmi rendszerének állapotát. Ezen a héten katonai küldöttség látogat a szigetországba, és november harmadikáig marad ott – mondta Igor Konasenkov, a szárazföldi orosz hadsereg szóvivője. Az orosz Interfax hírügynökségnek nyilatkozva még elmondta azt is, hogy a kubai légvédelmi egységek tagjai többek között Oroszországban képezhetik ki magukat. A küldöttséget Alekszandr Maszlov altábornagy, a taktikai légvédelem főnöke vezeti, aki vendéglátóival megvizsgálja, hogyan működhet együtt a két ország hadserege.
diariodigital.pt – Portugália
A népszerű portugál honlap híre szerint a portugál irgalmas rendiek két év alatt háromezer munkahelyet hoztak létre, ennek fele közvetlenül számít annak, másik fele pedig közvetett állás. Manuel Lemos, a Portugál Irgalmas Rendiek Uniójának elnöke közölte, hogy a jelenlegi világválságnak meglesznek a rendre ható következményei, de az évszázadok során, akár volt szociális állam, akár nem, a társadalom számkivetettjei, a nélkülözők és a szegények mindig megtalálták a végső menedéket náluk. Október közepéig betegellátó hálózatuk 12 ezer beteget látott el, és kórházaik nem rehabilitációs intézmények, de az egészségügyi rendszer egyik fontos pillérének számítanak, mert az is a céljuk, hogy vissza tudják vezetni munkaképes életbe a hozzájuk került betegeket. Portugáliában összesen 398 irgalmas rendi nővér tevékenykedik, és egy évben az intézmény 700 millió eurót is megmozgat, ami nagyon alacsony összeg – mondta Lemos.
Szánthó Miklós levelet írt David Pressman távozó nagykövet-aktivistának