elpais.es, elmundo.es, abc.es – Spanyolország
A legtöbb mérvadó spanyol sajtótermék foglalkozott a rendkívüli eseménnyel: a nyilatkozatokat rendszerint kerülő spanyol királyi pár ha közvetetten is, de a nyilvánosság elé lépett vélhetőleg az elmúlt egy-másfél év királyság- és király-ellenes fejleményei miatt. Zsófia királyné Pilar Urbano újságírónő nemrég megjelent – A Királyné, nagyon közelről című – könyvében megfogalmazta véleményét a spanyol belpolitikai élet több kényes mozzanatairól is – melegek házassága, kegyes halál, művi vetélés, vallás és oktatás kérdésében -, amiért mind az ellenzéki spanyol Néppárt (PP), mind a kisebbségi szocialista kormánypárt, a PSOE is emlékeztette az uralkodóházat, hogy az alkotmány értelmében meg kell tartaniuk semlegességüket. A nyilvánosságra került vélemények nagy vitát kavartak az érintettek körében, ezért az konzervatív Abc is közölte a Királyi Ház csütörtök közleményét: „...az újságírónő olyan kijelentéseket tulajdonít Zsófia királynénak, amelyek nem pontosan fejezi ki, hogy tökéletesen tiszteletben tartja semlegességét az említett kérdésekben”. Zsófia királyné egy esetleges lemondás lehetőségét firtató kérdésre közölte, hogy férje, I. János Károly király soha nem fog lemondani.
veja.com.br – Brazília
A legolvasottabb brazil hetilap beszámolt a baloldali brazil elnök, Luiz Inácio „Lula” da Silva csütörtökön kubai útjáról, ahol találkozott a bátyját februárban váltó Raúl Castro elnökkel, hogy újabb szerződéseket írjanak alá. Ezek közül az a legfontosabb, amelyik lehetővé teszi a brazil olajóriásnak, a Petrobrásnak, hogy olajat kutasson kubai felségvizeken. Lula január végén már járt Havannában, amikor is 12 új szerződést kötöttek Brazília és Kuba között.
pulblico.clix.pt, expresso.clix.pt, diario.iol.pt – Portugália
Több portugál mérvadó lap és hírportál foglalkozott a fegyveres erők volt vezérkari főnökének figyelmeztetésével. A Público közölte José Alberto Loureiro dos Santos (nyugalmazott) tábornok csütörtöki véleményét a fegyveres erőkön belül uralkodó légkörről. A hadsereg tagjai nem jó szemmel nézik, hogy bérük a bírákéhoz képest csak a fele, ráadásul romlanak munka és életkörlményeik és még a betegellátást is meg akarják spórolni rajtuk. A főtiszt figyelmeztette a kormányt, hogy az új katonák fiatalok, és könnyen meggondolatlan lépésekre ragadtathatják magukat. Emlékeztetett 1975. november végére, amikor az 1974. április 25-i forradalommal elégedetlen fiatal ejtőernyősök és katonai rendőrök puccsot kíséreltek meg. A független, és a legnagyobb – 141 ezeres – példányszámú portugál sajtótermék, az Expresso is leközölte a védelmi minisztérium cáfolatát, miszerint nem rossz a viszony a fegyveres testület és a tárca között, és nem tud a hadsereg körében uralkodó általánosan rossz közérzetről.
Századvég: Őrzi vezető szerepét a Fidesz-KDNP