Zapaterót kikosarazza Washington?

A spanyol El Mundo, az Abc és az El País is érzékelte a Spanyolország nemzetközi megítélésén esett újabb csorbát, és a kisebbségi spanyol szocialista kormányfő kétségbeesett próbálkozásait. A brazil Folha de Sao Paulo ismertette az új politikai fogalmat, a puha hatalmat.

2008. 10. 26. 16:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

elpais.es, elmundo.es, abc.es – Spanyolország

A mérvadó spanyol lapok nem hagyták szó nélkül a kisebbségi spanyol szocialista miniszterelnök kétségbeesett próbálkozásait, hogy elérje, Spanyolország is részt vehessen a fejlett és fejlődő országok novemberi válságtanácskozásán. Bár a Pekingből hazatérő José Luis Rodríguez Zapatero váltig azt hangoztatja, hogy november 15-én ott lesz Washingtonban, de a házigazda már többször értésére adta, nem kívánja módosítani a meghívottak 20-as létszámát. A jobboldali-liberális El Mundo idézte a spanyol Néppárt elnökét, Mariano Rajoyt, aki szerint akárhogy is, de ott kell lennie Spanyolországnak a csúcstalálkozón, és nem most lenne itt az ideje, hogy Bush benyújtsa a számlát Zapaterónak. Egyedül a konzervatív Abc idézte most a meghívó elmaradásának igazi okát: Zapatero és Bush között 2004. március 14-e után romlott meg a viszony, amikor a spanyol általános választások győzelmének estéjén a győztes spanyol politikus bejelentette, egyoldalúan kivonja a spanyol csapatokat Irakból.

folha.uol.com.br – Brazília

A legolvasottabb brazil napilap, a Folha de Sao Paulo idézte a városban tartott nemzetközi konferencián részt vevő Paul Kennedy történészt. A Yale egyetem professzora szerint egyértelműen látszik, hogy vége a hidegháború lezárulása utáni, és az Egyesült Államok nagyhatalmi helyzetével jellemzett „egypólusú pillanatnak”. Szerinte a mostani világválság után meg kell kezdődnie a több pólusú világ korszakának, amelyben Ázsián kívül kiemelt szerepet kap majd az úgynevezett puha hatalom. A fogalmat a Harvard egyetemen tanító Joseph Nye professzor használta először, és azokat az országokat, nemzeteket foglalja magában, amelyek nem katonai erővel, hanem diplomáciával, a meggyőzés alkalmazásával érvényesítik befolyásukat. A szakértők úgy látják, hogy az egyik ilyen állam Brazília lehet, mivel katonai ereje nincs, de gazdasági és politikai befolyása érvényesülhet a térségben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.