lavanguardia.es, elperiodico.com – Spanyolország
A katalán napilapok figyelemmel kísérik annak a néhány száz diáknak az akcióját, akik csütörtökön határozatlan időre elfoglalták a barcelonai egyetemet, hogy így tiltakozzanak a bolognai rendszer néven ismert uniós felsőoktatási reform bevezetése ellen. Josep Samitier, az egyetem rektora sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a tiltakozók hétfőig az egyetem területén maradhatnak. A diákok ügydöntő népszavazást követelnek a rendszerről, de előtte nyilvános és társadalmi vitát akarnak a bolognai rendszerről, és azt is elvárják, hogy megszüntessék az eljárást 31 társuk ellen, akik tavaly elfoglalta a Barcelonai Autonóm Eegyetem (UAB) rektori hivatalát. Samitier kérte a diákokat, hogy ne épp akkor mutassanak erőt, amikor megkezdődnek a hivatalos tárgyalások a rektorátus és az autonóm kormányzat között a diákok követeléseiről. A diákok egyik szóvivője viszont úgy ellenérvelt, hogy az egyetem korábban egyetlen javaslatukat sem fogadta el a bolognai rendszer módosításáról.
dn.sapo.pt, diario.iol.pt, correiomanha.pt – Portugália
A portugál lapok vezető helyet szenteltek az oktatási kormányzat és a tanárok között egyre súlyosbodó konfliktusnak. Csütörtökön maga a szocialista kormányfő, José Sócrates jelentett be rendkívüli sajtótájékoztatót. De ezen nem mondott le az oktatási miniszter, Maria de Lurdes Rodrígues, hanem bizonygatta „tárgyalási hajlandóságát”. A miniszter asszony közölte, hogy semmiképpen nem vonja vissza tanárértékelési rendszerét, sőt végigviszi elképzelését, bár egyszerűsíti azt. Joao Dias da Silva, a második legnagyobb tanárszakszervezet, az Oktatási Szakszervezetek Országos Szövetségének (FNE) vezetője viszont emlékeztette az állampolgárokat, hogy hiába tesz a miniszter újabb és újabb engedményeket, el kell ismernie, hogy maga a modell rossz. A kormányzat értésére adta, hogy mivel Lurdes Rodrígues nem hajlandó visszavonni modelljét, megtartják a tervezett tiltakozó akciókat.
eluniverso.com, expreso.ec – Ecuador
Az ecuadori lapok címoldalán kivétel nélkül az ország külső adósságának ügyét tárgyalják. A fővárosi Expreso idézte Rafael Correát, aki bejelentette, hogy az államadósság eredetét 16 hónapig vizsgáló bizottság tagjai megtalálták azt a 200 politikust és pénzügyi szakembert, aki felelős az ország eladósításáért 1976 és 2006 között. A legnagyobb példányszámú liberális El Universo azt a mondatot emelte ki a baloldali elnök beszédéből, hogy nem csak bíróság elé akarja állítani őket, hanem meg akarja tagadni a törvénytelen, a korrupció révén felhalmozódott tartozás kifizetését. A lap egyelőre három érintett ország – Brazília Spanyol, és Olaszország – hiteleivel kapcsolatban közölte, hogy a bizottság törvénytelenségeket állapított meg azokról.