Egész nap tüntettek Madridban

A mérvadó portugál lapok a szerdán megdobált, csütörtökön a tanároktól bocsánatot kérő portugál oktatási miniszter asszonyról írt. A Correio da Manhá arról számolt be, hogy a portugál védelmi miniszter eladta a minisztérium épületét és telkét. A spanyol El Mundo összefoglalta, hány tüntetést tartottak csütörtökön a spanyol fővárosban.

2008. 11. 13. 16:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

dn.sapo.pt, diario.iol.pt, correiomanha.pt, expresso.clix.pt, publico.clix.pt, diariodigital.pt – Portugália

Minden mérvadó portugál lap vezető helyen közölte a rendkívüli eseményt: Maria de Lurdes Rodrígues, a portugál szocialista kormány eddig kérlelhetetlen oktatási minisztere bocsánatot kért a tanároktól. A portugál hírportál, a Portugal Diário idézte a parlament oktatási bizottságában a legnagyobb ellenzéki párt, a jobbközép szociáldemokrata párt (PSD) egyik képviselőjét, aki szerint elég egyetlen példa, hogy bebizonyítsa: a tanárok miért veszítették el motivációjukat a tanárértékelési rendszer miatt. Egy 193 diákot tanító tanárnak, aki saját értékelésében vesz részt, 1456 fénymásolatot kell készítenie, 17 377 bejegyzést kell beírnia kézzel hivatalos iratokban és 91 értekezleten kell részt vennie a folyamat során. A kedden egy vidéki város középiskolájában tojással megdobált tárcavezető elnézést kért a tanároktól, amiért ennyi felesleges vesződséget okozott nekik az értékeléssel. A következő mondatban viszont ellensúlyozta a bocsánatkérés hatását és szándékát: „De a folyamat folytatódik, mert szükség van rá az ország, a tanárok és az iskolák érdekében”. A tanárértékelés ellen szervezett szombati 120 ezres tanártüntetésen elhatározták ugyan a január 19-i általános sztrájkot, de Braga város körzetének tanárai úgy döntöttek, hogy túl messze van ez az időpont. Ezért november 25-től határozatlan idejű sztrájkot hirdettek, és rövid időn belül országos tanártalálkozót is szerveznek. Egy lisszaboni középiskola diákjai pedig lelakatolták iskolájukat a kormány oktatáspolitikája ellen tiltakozva.

correiomanha.pt – Portugália

A második legolvasottabb portugál lap két híre érdemel említést: az egyik szerint Nuno Severiano Teixeira, a portugál védelmi miniszter eladta minisztériuma épületét. Az épület annak a közel 200 ingatlannak a listáján szerepel, amit a tárca el akar idegeníteni a következő 12 év során, és több mint 834 millió eurós bevételre számít belőle. A ’60-as években épült minisztérium állaga leromlott, mert elhanyagolták a felújításokat, ezért homlokzata már kifejezetten veszélyes.

A másik hír Januário Torgaltól, a hadsereg püspökének interjújából idézett, aki szintén figyelmeztette a kormányt és a hadsereget, hogy a katonáknak igazuk van, és meg kellene hallgatniuk hadsereg morgolódó egyesületeinek panaszait, hiszen nem teljesítették a nekik tett ígéreteket. A püspök azonban biztosra veszi, hogy a konfliktus végül megoldódik, és a miniszter és a kormány nemcsak hallgat majd a józan belátásra, hanem valódi párbeszédre is sor kerül.

elmundo.es – Spanyolország

A jobboldali liberális El Mundo madridi rovata összefoglalta, hogy csütörtökön miért tüntettek egész nap. A helyi vízművek dolgozói délután a madridi autonóm közösség elnöke, Esperanza Aguirre döntése ellen tiltakoznak, aki magánkézbe akarja adni a tartomány és a főváros vízellátását. A madridi közegészségügyi intézetek dolgozói este héttől ugyancsak a spanyol Néppárt neoliberális szárnyához tartozó tartományelnök ellen tüntetnek, mert felháborítja őket a közegészségügy szándékos tönkretétele, valamint több szolgáltatás – oktatás, közigazgatás, egészségügy, a közvagyon – magánkézbe adása, és attól tartanak, hogy ha hagyják, „még a levegővételért is fizetnünk kell”.


A madridi egyetemisták a csütörtöktől meghirdetett sztrájk részeként az Európai Oktatási Tér (EES), ismertebb nevén a bolognai felsőoktatási rendszer bevezetése ellen tüntettek dél óta a minisztérium előtt – immár mintegy 50 ezren. Tiltakozásuk oka: nem értenek egyet a kisebbségi spanyol szocialista kormánynak azon törekvésével, hogy beengedjék a magántőkét az oktatásba, az oktatási keret folyamatos lefaragásával, egyes szakok eltörlésével, a tandíjak emelésével, az ösztöndíjkölcsönök rendszerével stb. A megmozdulásokkal fel akarják hívni a kormány figyelmét, hogy az oktatás nem csak szolgáltatás, a diák pedig nem pusztán egy ügyfél.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.