abc.es, elpais.es, elperiodico.com, lavanguardia.es – Spanyolország
A mérvadó spanyolországi lapok csak óvatosan, és elhanyagolható terjedelemben foglalkoztak a magyar kormányfő rövid keddi látogatásával a hasonlóképpen kisebbségben kormányzó spanyol szocialista kollégájánál, José Luis Rodríguez Zapaterónál. A jobboldali lapok közül az Abc mindössze a magyar miniszterelnök nevét említette Zapaterónak azon szándékával kapcsolatban, hogy a spanyol kormányfő mindenképpen részt akar venni a pénzügyi világválságról tartandó washingtoni konferencián, amelyet november 15-én rendeznek.
A legolvasottabb jobboldali-liberális napilap, az El Mundo nem is vett tudomást az eseményről. A főleg spanyol nyelven megjelenő és országos terjesztésű katalán La Vanguardia elsősorban Zapatero kijelentéseire helyezte a hangsúlyt, és ugyancsak egy mondatot sem idézett a magyar vendégtől a Moncloa kormánypalotában tartott közös sajtótájékoztatón. Csupán annyit emelt ki, hogy Gyurcsány Ferenc – ahogy tudja – mindenképpen támogatja Spanyolország részvételét az eseményen, amelyen a lehető legtöbb államnak részt kellene vennie.
Hasonlóképpen járt el a még mindig legolvasottabb spanyol lap, a kormányhoz közeli El País, és a katalán baloldali El Periódico is, bár az előbbi közölte a közös sajtótájékoztatón készült egyik fényképet. A spanyol királyi pár tavaly május végén látogatott el Magyarországra népes vállalkozói küldöttség kíséretében a közös spanyol-belga-magyar EU-soros elnökség előkészítésére (2010-2011), és a két fél megállapodott Zapatero még 2007 őszére tervezett magyarországi látogatásáról is, ehelyett a magyar kormányfő úgy döntött – szakítva a diplomáciai szokással –, (2004 ősze után) másodszor is ellátogat spanyol kollégájához.
ario.iol.pt – Portugália
A legnépszerűbb portugál hírportál, a Portugal Diário is vezető helyen közölte Manuela Ferreira Leite, a legnagyobb ellenzéki párt vezetőjének keddi szavait a portugál szocialista kormányfőről. A felháborodott jobbközép szociáldemokrata (PSD) pártvezető kétségbe vonta José Sócrates szavahihetőségét, mivel elárulta, hogy nem ismeri a következő évi költségvetés tartalmát, de főleg azért, mert bevallotta, hogy már év eleje óta tud az országot fenyegető nemzetközi pénzügyi válságról.
A portugál Vasladynek is nevezett Ferreira Leite a PSD parlamenti képviselőinek Évora-i tanácskozásán hangsúlyozta, hogy az embereknek bízniuk kell a hatalmat gyakorlókban, „különben semmi sem sikerülhet, ha nem bíznak a döntéshozókban”. Példaként a költségvetési vita során tett félresikerült kísérletét hozta fel: „a kormány megpróbálta úgy elfogadtatni a pártok finanszírozásáról szóló törvény jelentős megváltoztatását, hogy az ellenzéknek lehetőleg ne tűnjön fel.
Amikor mégis felfedezték, sietett cáfolni, majd megvádolta az ellenzéket, hogy ők értelmezik rosszul a szöveget. A végén azt is letagadta, hogy létezne ez az új szabály, akárcsak kidolgozója”. Ferreira Leite levonta a következtetést: Sócrates mérnök úrról nem lehet tudni, hogy mikor mond igazat. A pénzügyi válság beköszöntekor úgy tett, mintha meglepetésként érte volna, aztán azt hangoztatta, hogy el fogja kerülni az országot. Végül tíz napja egy interjúban azt állította, hogy a válságra már év eleje óta számítani lehetett. Ezek után hogy lehet megbízni a miniszterelnökben? – tette fel a kérdést a legnagyobb ellenzéki párt vezetője.