correiomanha.pt, diario.iol.pt – Portugália
A napilap közli az oktatási minisztérium fotós trükkjét: az októberben látványosan beharangozott és részben portugál fejlesztésű Magellán-számítógépek csak addig maradtak az általános iskolákban, amíg el nem készültek a fényképek az átadásról. A hivatalos látogatás befejeztével összeszedték a gépeket és visszacsomagolták dobozaikba. Az északi térség oktatási igazgatóságának (DREN) tagja azonban cáfolta, hogy elvették volna a gyerekektől az új számítógépeket. Arturo Correia, az egyik kisdiák édesapja viszont őt cáfolta meg, mert szerinte az egész bemutató csak színjáték volt, és gyermeke iskolájában azóta sem látták a csodaszámítógépet, amely körül oly nagy hűhót csaptak.
A Portugal Diário oktatási rovatának hírei a miniszter asszony és az oktatási ágazat közötti háború folytatásáról szóltak: hétfőn Sócrates közölte, nem váltja le a tárcavezetőt, Maria de Lurdes Rodríguest, aki ezután megkeményítette álláspontját. Erre Mário Nogueira, a legnagyobb tanárszakszervezet, a Fenprof vezetője bejelentette, ha Lurdes Rodrígues nem vonja vissza a tanárértékelési rendszert, megszakítja vele a tárgyalásokat. Nogueira szerint szó sem lehet a rendszer egyszerűsítéséről, mert maga a miniszter asszony által kitalált rendszer rossz, ezért kell egy egészen újat kidolgozni. Másról nem hajlandók tárgyalni.
lanacion.cl, tercera.cl – Chile
Két mérvadó lap, a baloldali La Nación és a legnagyobb példányszámú La Tercera is vezető helyen foglalkozik a közalkalmazottak hétfő óta tartó országos tüntetéseivel és sztrájkjaival. Az egyik befolyásos szakszervezet, az Állami Alkalmazottak Országos Csoportja (ANEF) azért hirdetett határozatlan idejű sztrájkot, mert a képviselőház meg akarja szavazni azt a megszorító csomagot, amit a koalíciós kereszténydemokrata-szocialista kormány a pénzügyi válság miatt akar elfogadtatni velük. Az országos méretű akció erejére jellemző, hogy bezártak a minisztériumok, a közhivatalok, az iskolák, a kórházakban csak a sürgős eseteket látják el, és csatlakoztak hozzájuk még a köztisztasági szakszervezet tagjai is. A kormány 6,5 százalékos béremelést javasol a közszférának, a szakszervezetek viszont csak 14,5 százalékos emeléssel lennének elégedettek, mivel felgyorsult és már 9,9 százalékos éves infláció. Kedden a kormány ugyan 10 százalékra emelte ajánlatát, de a szakszervezetek nem tágítanak, és szerdán is folytatták sztrájkjukat és tüntetéseiket. Még a külföldi lapok is megjegyezték, hogy ilyen méretű megmozdulásra nem emlékeznek a 60-as évek óta.
diario.iol.pt – Portugália
Egy év után a legnépszerűbb portugál hírportálon ismét szóba került az Ibériai-félsziget esetleges egyesítése. A Portugal Diário tavaly júliusban azt a több mint meghökkentő kijelentést idézte az 1998-as esztendő irodalmi Nobel-ídíjasától, a portugál baloldali José Saramagótól, hogy jobb lenne, ha Portugália Spanyolország egyik tartománya lenne, az új országot pedig Ibériának neveznék el. Szerdán a népszerű spanyol író, Arturo Pérez-Reverte vetette fel a portugál Lusa hírügynökségnek, hogy az Ibériai-félszigetnek tulajdonképpen egységesnek kellene lennie. Az egyesítés indoka szerinte az évszázadok óta közös hagyományok, ételek és a történelem. Ibéria tehát nem a római történetírók, sem Saramago utópiája, hanem nagyon is megvalósítható elképzelés – érvelt az 57 éves író, egykori haditudósító, akinek műveit 30 nyelvre, többek között magyarra is lefordították.