publico.clix.pt – Portugália
Maria de Lurdes Rodrigues, a portugál szocialista kormány oktatási miniszter asszonya exkluzív interjújában nem mindennapi vallomással lepte meg a Público c. lap riporterét. A tárcavezető még ma is anarchistának vallja magát. Mint ismert, a miniszterasszony ellen több mint ezer napja az egész oktatási ágazat tiltakozik, mert szerintük mást sem tesz, mint szétveri az eddig működő oktatási rendszert.
correiomanha.pt – Portugália
A három fegyvernem parancsnoka határozottan ellenzi a portugál haderő legújabb reformját, amely egy kézben egyesítené a portugál hadsereget, írja a második legolvasottabb portugál napilap. Az egyesítési folyamatot még Luís Amado, szocialista külügyminiszter kezdte el éppen három éve, 2005 novemberében. A hír végén közölték, hogy Joao Goncalves, a fegyveres erők hadirokkant egyesületének vezetője éhségsztrájkba kezdett, hogy tiltakozzon a jövő évi költségvetés azon passzusa ellen, amely tovább korlátozza az egészségügyi ellátáshoz való jogokat.
elmundo.es – Spanyolország
A spanyol jobboldali-liberális napilap interjúkötetet közölt Francisco Franco egyetlen lányával, a tábornok halálának 33. évfordulója alkalmából. Az amerikai egyetemi tanár, Stanley G. Payne és a spanyol író, Jesús Palacios foglalta össze Carmen Franco visszaemlékezéseit apjáról az 'Apám, Franco' című kötetben. Carmen néhány eddig nem ismert részletet is elárult apjáról, például azt, hogy 1940 októberében nem azért késett el a franciaországi Hendaye-ban Adolf Hitlerrel tartott találkozóról, mert el akart késni, hanem azért, mert a spanyol vasútvonalak akkor még nagyon rossz állapotban voltak. Ugyanakkor az is megfordult Franco a fejében, hogy Hitler esetleg el is raboltathatja. Apja határozottan királypárti volt, és uralkodójelöltje Juan de Borbón, a jelenlegi spanyol uralkodó, I. János Károly király apja volt, de a Carmen által nem részletezett körülmények miatt nem volt vele jó viszonyban. Ellenben egyáltalán nem zavarta, hogy diktátornak nevezték, hiszen uralma végül is diktatúra volt – mondta a ma már 82 éves Carmen Franco.
elpais.es – Spanyolország
A baloldali kormányhoz közeli spanyol napilap pénteken jelentette be, hogy Franco galíciai szülővárosa, El Ferrol önkormányzata megfosztotta a tábornokot minden címétől és kitüntetésétől, amit korábban a városháza adományozott neki. Egy másik írás arról számolt be a lapban, hogy a Történelmi Emlékezet nevű törvény értelmében a spanyol igazságszolgáltatás egy hónapon belül átadja az áldozatoknak azokat a bizonyítványokat, amelyek azt tanúsítják, hogy a Franco-diktatúra idején megtorlásoknak voltak kitéve.
Akciófilmbe illő jelenetek játszódtak le Budapesten