diario.iol.pt – Portugália
A legnépszerűbb portugál hírportál újra áttekintette a tanárok és az oktatási minisztérium közötti háború „harci helyzetét”: María de Lurdes Rodrígues oktatási miniszter asszony múlt heti ultimátuma után – az összes iskola péntekig kapott időt, hogy megszervezze az általuk elutasított tanárértékeléseket – váratlanul hajlandóságot mutatott a tárgyalásra, de csak látszólag. Mário Nogueira, a tanári platform vezetőjeként tárgyaló szakszervezeti főtitkár szerint ugyanis a kormányzati taktika továbbra is arra épül, hogy fenn akarja tartani az óraadó és kinevezett tanárok közötti megosztottságot és ellentétet. Ezt igazolja a minisztérium új és álszent javaslata is, hogy a nyugdíj előtt álló tanárok maradjanak ki a tanárértékelésből, de a felháborodott Nogueira szerint ők nem megvásárolhatók. Platformja továbbra is követeli a tanári életpálya rendezését, a mostani tanárértékelési modell felfüggesztését, és jelezte, hogy a sztrájkok és megmozdulások bármikor újrakezdődhetnek.
Egy másik írás arról számolt be, hogy az áprilisi elhanyagolható diákmegmozdulás után – Braga városában alig néhány tucat diák tiltakozott a felsőoktatás bolognai rendszerének bevezetése ellen – csütörtökön aláírásgyűjtésbe kezdtek a portói műszaki egyetem mérnöki karának (FEUP) hallgatói. Tavaly létrehozott mozgalmuk átvette a spanyolországi mozgalom követeléseit, amely szerint elutasítják a felsőoktatás piacosítását vagy privatizációját, amely majd a magánjogot érvényesíti az oktatásban is.
elmundo.es – Spanyolország, diario.iol.pt – Portugália
A jobboldali liberális spanyol lap és a Portugal Diário tájékoztatta olvasóit, miért is tiltakoznak a magánkézbe adott spanyol Ibéria pilótái és a portugál állami TAP légitársaság légiutas-kísérői. Utóbbiak közölték, hogy megakadtak a tárgyalások az üzemeltető és az őket képviselő Polgári Repülés Légiutas-kísérőinek Országos Szakszervezete között, ezért fenntartják december 20-27 közötti időszakra bejelentett sztrájkjukat. A TAP az utóbbi hét évben nem rendezte a nevezett dolgozók fizetésének vásárlóerejét. A spanyol Ibéria vezetői eljárást indítottak a spanyol pilóták szakszervezetének, a SEPLA 14 tagja ellen, mert állításuk szerint munkalassító sztrájkjuk miatt két hete naponta olykor több tucat járatot kell törölniük.
Szerdán ebben a feszült légkörben tárgyaltak újra az üzemeltetők és a szakszervezetek, nem is jutottak eredményre. A SEPLA a béremelésen, a napidíjakon és a termelékenység új rendszerén kívül más fegyelmi szabályokat követel. Ez abból áll, hogy a cég meg akarja fosztani a parancsnokot legfőbb döntési jogától, és maga akar dönteni a repülésbiztonsági kérdésekben. A SEPLA viszont arra hivatkozik, hogy ez bizony biztonsági kérdés, hiszen minden más cégben a repülőgép parancsnoka dönti el, hogy felszállhat-e egy gép vagy nem olyan a műszaki állapota, hogy veszélynek tegye ki az utasok életét. A cég viszont azzal vádolja a pilótákat, hogy bele akarnak szólni a cég stratégiai döntéseibe.
abc.es, elmundo.es, elpais.es, cadenaser.es – Spanyolország
A mérvadó spanyol lapok mind beszámoltak a félsziget utolsó köztéri Franco-szobor eltávolításáról. A néppárti vezetésű Santander (az észak-spanyolországi Cantabria tartomány székhelye) polgármesterének utasítására csütörtökön végrehajtják a tavaly a madridi parlamentben elfogadott Történelmi Emlékezet című törvény rendelkezését, amelynek értelmében el kell távolítani a francoizmus utolsó jelképeit is. A hat méter magas rézszobrot még 1964. július 24-én avatták fel, és az utolsó még álló szobor a Marokkó közvetlen szomszédságában fekvő enklávéban, Melillában áll. A baloldali kisebbségi kormányhoz igen közeli Cadena Ser rádiócsatorna beszámolója szerint a csütörtök reggeli bontási munkálatok idején egy idős asszony még hozott virágot a szobor talapzatához.