dn.sapo.pt – Portugália
A legtöbb portugál mérvadó lap hosszabban vagy rövidebben idézte a portugál politika igazi korelnökét, a most 84 éves Mário Soarest. A kétszeres állam- és kormányfő, a portugál szocialista párt egyik alapítója március közepi intése után ezúttal az állami kezelésű Diário de Notíciasban figyelmeztette az ország kormányát és a telhetetlen harácsolókat: mohóságuk miatt az országban már annyi elégedetlenség gyűlt fel, hogy bármikor kitörhet a franciaországihoz, vagy a görögországihoz hasonló elégedetlenség.
Soares összefoglalta a robbanékony elegy portugáliai összetevőit: José Sócrates szocialista kormánya 2005 márciusában azzal az ígérettel alakult meg, hogy a költségvetési hiány rendezése érdekében Brüsszellel együtt egy időre áldozatokat kért a lakosságtól. Csakhogy az állam és a kormány nem számol(t) el az adófizetők pénzével, mégis mire költi el, és a lakosságban különösen nagy felháborodást kelt a tény, hogy a mostani válság miatt az állami szervek és politikusok állami intervenciót követelnek és alkalmaznak – szintén az adófizetők pénzéből – a ki tudja miért tönkrement bankok megmentésére, holott korábban a kevesebb állam, és az újabb és újabb privatizáció jelszavát szajkózták.
Soares súlyos hibának tartja, hogy az Európai Unió nem segít a rászorultakon, hanem inkább a bankokba pumpálja a pénzt, hogy minden a régi keretek között menjen tovább. A görög példa kapcsán emlékeztette olvasóit, hogy sokban hasonló a francia, a spanyol és a portugál helyzet, de több uniós tagállamban is. Portugáliában pedig csak fokozza az elégedetlenség légkörét, hogy az igazságszolgáltatás nem működik, a rendőrség is tehetetlen, a bűnöző bankárok egyre szemérmetlenebbek, miközben jövőre az eddiginél is jóval több munkanélkülire kell számítani az országban. Az elégedetlenség és a feszültség az élet minden területén tapasztalható: az emberek erről beszélnek a kiskereskedőknél, a csődhöz közeli gyárakban és vállalatokban, a tömegközlekedési eszközökön, az egyetemeken, mindenhol. És még a választóktól várják el, hogy ugyanazokat válasszák meg ismét, anélkül, hogy választ adnának az örök áldozatok kérdésére, mire ment el az a töméntelen pénz? Ez már túl sok nekik. Soares következtetése a Portugáliában is érvényes közmondás: aki szelet vet, vihart arat.
lavanguardia.es – Spanyolország
A spanyol nyelven megjelenő legolvasottabb katalán napilap hétfői híre: Alex Salmond, a skót főminiszter látogatást tett Katalóniában, ahol kijelentette, úgy akar függetlenedni Nagy-Britanniától, hogy közben nem szakít a királysággal. Salmond a katalán autonóm tévének, a TV3-nak nyilatkozva azt is kijelentette, hogy az Európai Unión belül akar függetlenedni, és meg akarja tartani brit nemzetközösségi tagságát is. A skót baloldali nacionalista kormányfő szerint a brit kormány elismeri a tényt, hogy a skót külön nemzet, amelynek joga van az önrendelkezéshez. Salmond meghívta Skóciába az országrész szocialista tartományelnökét, José Montillát, és határozottan érdekli a katalán autonómia rendszere.
elperiodico.com – Spanyolország
A szintén spanyol nyelven megjelenő katalán baloldali lap is közölte a katalán szocialisták (PSC) hétfői figyelmeztetését a kisebbségi spanyol szocialista kormányfőnek, José Luis Rodríguez Zapaterónak: most még megszavazzák a költségvetést, de ha 15 napon belül, december 31-ig nem hozzák tető alá a katalán országrésszel kapcsolatos finanszírozási paktumot, 25 alsóházi képviselője felülvizsgálja kapcsolatát a 169 tagú szocialista frakcióval.
Rátámadt a kalauzra egy férfi