diario.iol.pt, correiomanha.pt, dn.sapo.pt – Portugália
A mérvadó portugál lapok még mindig foglalkoznak a szerdai, történelmi méretű országos tanársztrájk hatásaival. A legnépszerűbb hírportál, a Portugal Diário például idézte a még szocialista párti Manuel Alegrét, aki szerint a kormánynak le kellene vonnia a megfelelő következtetéseket a szerdai 132 ezres országos sztrájkból. A pártból kifelé tartó költő-egykori elnökjelölt úgy látja, hogy az oktatás teljesen megbénult a tanárértékelési modell bevezetése ellen tiltakozó tanárok egyre egységesebb ellenállása miatt. „A felek eljutottak arra a pontra, amikor a visszakozás vagy bármilyen engedmény a gyengeségről árulkodna”, ezért azt javasolta a kormánynak, hogy kössön békét a tanárokkal. A második legolvasottabb Correio da Manhá az oktatási miniszter asszony parlamenti meghallgatásával foglalkozott, amelyen Maria de Lurdes Rodrigues elismerte, hogy leállítják a tanárértékelési modellt, de csak a következő tanévben, nem sokkal a szeptemberre kitűzött törvényhozási választások előtt. Az állami tulajdonú Diário de Notícias csütörtöki száma is elismerte, hogy igaz lehet a szakszervezetek becslése a sztrájk több mint 90 százalékos követéséről, vagyis a munkát beszüntető tanárok 132 ezres számáról, amit a minisztérium csütörtökön már 61 százalékosra értékelt. A sztrájk napján viszont a Portugal Diário közlése alapján még azt hangoztatta, hogy az iskolák 90 százaléka nyitva van.
elmundo.es, elpais.es, abc.es – Spanyolország
Újabb konfliktus mérgezi a spanyol belpolitikai életet, mert a mérvadó lapok többsége a madridi autonóm közösség egyik szocialista polgármesterének hétfőn tett becsmérlő kijelentésének következményeivel foglalkozik. Pedro Castro, Getafe első embere azt találta mondani nagy nyilvánosság előtt – az önkormányzatok éves költségvetésének előterjesztésén számos lakos előtt –, nem érti, hogy lehetnek még olyan bolond polgárok, akik a jobboldalra szavaznak. Castro nem sokkal később elnézést kért kijelentéseiért, de a néppárt csütörtökön közölte, ha egy héten belül nem mond le, az összes néppárti polgármester kilép a Provinciák és Önkormányzatok Spanyol Szövetségéből (FEMP). Castro megismételte, hogy már bocsánatot kért, de nem hajlandó távozni tisztségéből.
eluniversal.com.mx – Mexikó
A magát függetlennek tekintő mexikói napilap csütörtökön hozta nyilvánosságra a védelmi minisztérium belső jelentésének egyik elgondolkodtató következtetését: 8 év alatt 150 ezer katona hagyta el a hadsereget – csak idén 18 ezer –, és beépült a kábítószermaffiába. Közülük 5600 az elit egységek tagja volt, és az utóbbi három évben 177 kommandós lépett ki a testületből a hadsereg létszükségleteinek elhanyagolása, és a csökkenő fizetések miatt. Nem közölték, hogy közülük hányan dolgoznak most valamelyik szervezett bűnözői csoportnak.
elpais.es – Spanyolország
Egy nappal a népszavazáson 30 éve elfogadott spanyol alkotmány kerek évfordulója előtt a baloldali kormányhoz közeli El País arról írt, hogy az állami Társadalomkutató Központ (CIS) legújabb felmérései alapján a spanyolok legalább fele változtatna az alkotmányon, bár kedvező a véleménye róla. Rossz a véleménye a spanyol alkotmányos demokrácia három pilléréről, az igazságszolgáltatásról, a parlamentről és a szenátusról – a megkérdezettek több mint fele nem tudta megmondani, ki az alsóház elnöke, vagyis az állam második embere –, miközben a rendőrség, a hadsereg és a királyság a legelfogadottabb, ebben a sorrendben. Csak minden ötödik polgár tudta, mi az alapvető szerepe a képviselőháznak, ám elgondolkodtató adat, hogy több mint 30 évvel a diktatúra után a megkérdezettek 4,6 százaléka úgy véli, bizonyos körülmények között inkább diktatúrában szeretne élni.
Szánthó Miklós levelet írt David Pressman távozó nagykövet-aktivistának