Koporsóégetés az évfordulón

A mérvadó spanyol lapok vasárnap is vezető helyen foglalkoztak a spanyol alkotmány elfogadásának évfordulóján történt újabb botránnyal. A mérvadó portugál lapok igazi háborút szimatolnak a tanárok és az oktatási tárca között.

2008. 12. 07. 17:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

elmundo.es, elpais.es, abc.es, elperiodico.com, lavanguardia.es, avui.cat stb. – Spanyolország

Minden spanyolországi írott és elektronikus sajtótermék vezető helyen foglalkozik a spanyol alkotmány 30. évfordulóján történt nem mindennapi botránnyal. Joan Tardá, a Katalán Köztársasági Baloldal (ERC) pártjának madridi képviselője ugyanis részt vett a párt ifjúsági tagozatának szombati eseményén, amelyet a királyság és az alkotmány ellen rendeztek. A képviselő pedig nemcsak végignézte, ahogy elégetik az 1978. december 6-án népszavazáson elfogadott spanyol alkotmányt jelképező koporsót, hanem beszéde végén a köztársaságot is éltette, és halált kiáltott a spanyol Bourbon-uralkodóra. A madridi alsóház szocialista elnöke, José Bono szerint viszont Tardá nem érez, gondol vagy kíván ilyet bárki ellen. Tardá pártja úgy magyarázta képviselője kijelentését, hogy ő kizárólag az 1714-ben lezárult spanyol örökösödési háború végén a spanyol trónra került első Bourbon-uralkodóra, V. Fülöpre célzott, semmiképpen I. János Károly királyra, a jelenlegi spanyol uralkodóra. A szenátus szocialista elnöke felelőtlennek nevezte a katalán politikust, a volt kommunisták volt vezetője reméli, hogy ezért a két mondatért nem bélyegzik meg Tardát, a spanyol Néppárt és a legkisebb katalán párt, a balközép és nem nacionalista Ciutadans kivizsgáltatná, hogy Tardá nem követett-e el törvénysértést, a bírák szakmai egyesülete pedig a történtek után szeretné távol tartani őt a politikától.

A kisebbségi spanyol szocialista kormány elnöke, José Luis Rodríguez Zapatero közölte az esemény alkalmából mondott ünnepi beszédében, hogy a kormány nem tervezi az alkotmány módosítását, mert most nem ez a legfontosabb feladata. Két korábbi kormányfő, a szocialista Felipe González és a néppárti José María Aznar emlékeztette a spanyol közvéleményt, hogy milyen fontos személyiségek nem jelentek meg az eseményen: a 11 parlamenti pártból hétnek a szóvivője mentette ki magát a részvétel alól, de a 17 országrészt is mindössze öt tartományelnök képviselte a Cortesben. Az ünnepség alatt a parlamenthez közeli Cibeles téren közel ezren tüntettek a következő, a harmadik köztársaság kikiáltásáért, mondván, hogy a spanyol alkotmány csak csalás volt. Az El Periódico, a katalán szocialisták spanyol nyelven megjelenő lapja felidézte Zapatero és a néppárti elnök, Mariano Rajoy négy évvel ezelőtti ígéretét, hogy még az előző választási ciklusban módosítják az alkotmányt.

Diario.iol.pt, correiomanha.pt, dn.sapo.pt – Portugália

A mérvadó portugál lapok ismét összefoglalták a szocialista kormány és a tanárszakszervezetek legutóbbi tárgyalásainak eredményét. Pénteken több hiányzó ellenzéki képviselő miatt nem tudták napirendre tűzni az oktatási miniszter asszony, és a tanárszakszervezetek közötti háború okát, a tanárértékelési modell leállításának javaslatát. És mivel Jorge Pedreiro oktatási államtitkár közölte, a szakszervezetek tárgyalási hajlandósága ellenére sem hajlandók felfüggeszteni a modellt, pedig a tanárok elhalasztották a jövő hétre tervezett többi sztrájkot és egyéb tiltakozó akcióikat, Mário Nogueira, a legnagyobb oktatási grémium, a Fenprof vezetője szombaton eltökélten jelentette ki: „Ha a minisztérium háborút akar, hát megkapja!”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.