Lehet még két újabb konjunktúracsomag?

A Süddeutsche Zeitung beszámolója szerint, ha jelentősen romlik Németország gazdasági helyzete, akkor akár két újabb konjunktúracsomag elfogadására is kész a berlini kormány. A Der Spiegel beszámol egy fiatal afgán lány mártírhaláláról, akit bátyja gyilkolt meg, mert saját szabályai szerint szeretett volna élni.

2008. 12. 16. 12:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali német hírmagazin Gyűlölt, szeretett, meggyilkolt című cikkében ismerteti egy 16 esztendős lány történetét, akit a bátyja meggyilkolt, hogy ezzel „megmentse a család becsületét”. Morsal Obeidi teljesen normális tini volt, de mindazért, ami számos fiatal mindennapjainak természetes része, életével kellett fizetnie. Az általa viselt miniszoknya túl rövid volt a családnak, a pólója túl szűk, az arcát túl feltűnően festette, s az általa hallgatott zene sem tetszett a rokonságának. Bátyja szerint testvére egy „átkozott prostivá” vált. Morsal Obeidi 2008. május 15-én hunyt el egy mentőautóban, annak a rosszul kivilágított parkolónak a közelében, ahova a bátyja csalta, s ahol egy tíz centis késsel huszonháromszor lesújtott rá. A mentősök közel egy órán át küzdöttek az életéért, de az a két-két szúrás, ami a szívét és a tüdejét érte, halálosnak bizonyult. Kedden kezdődik a hamburgi tartományi bíróságon a gyilkosság elkövetésével vádolt Ahmad Obeidi pere. Morsal sorsa jól dokumentált. Tucatnyi hivatalnok németül megfogalmazott feljegyzéséből kiderül: az afgán születésű lány élete állandó harc volt. Úgy próbált élni, mint a német lányok, miközben megpróbálta elkerülni a szakítást a szülői házzal. Morsal nyíltan beszélt iskolatársainak, tanárainak, a szociális munkásoknak arról, milyen kínokat kellett otthon elszenvednie. Az apja ütlegeiről, az őt fojtogató öccséről, az arcát szétkaparó testvéréről, a bátyjáról, aki tűzőgéppel kínozta. Arról, amikor a család elrabolta és Afganisztánba vitte, hogy ott megjavuljon. Morsal 14 éves kora óta rendszeresen megpróbált elmenekülni ebből a szülői házból, de képtelen volt végleg megszakítani a kapcsolatot a családjával. A legtöbb feljegyzés azzal a mondattal ér véget, hogy Morsal saját akaratából, néhány napos tartózkodás után elhagyta otthonát. Utoljára 2008. áprilisában tért vissza egy ifjúsági otthonból a családjához, abban bízva, hogy a rokonsága megváltozott. Morsal apja, a hajdan szovjet oldalon harcoló pilóta 1992-ben érkezett menekültként Németországba, de sohasem tudott beilleszkedni a számára idegen társadalomba. Bátyja, Ahmad szintén képtelennek bizonyult a beilleszkedésre, már 13 évesen a rendőrség látókörébe került, összesen 30 esetben folytattak eljárást ellene testi sértés, zsarolás és lopás miatt. Ahmadot most az ügyész aljas indokból elkövetett gyilkossággal vádolja.

Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)

A baloldali német napilapban C. Hulverscheidt és S. Höll A DAX konszerneknek le kell mondaniuk az elbocsátásokról című cikkükben ismertetik a kancellári hivatalban lezajlott tárgyalások eredményeit. Angela Merkel (CDU) januárban az ország 30 legnagyobb cégével a recesszióval fenyegető 2009-es esztendőben a felmondások felfüggesztéséről kíván tárgyalni. A megbeszélésnek az volt a célja, hogy a munkanélküliség fenyegető növekedését olyan alacsonyan tartsák, amennyire csak lehet. Ezzel párhuzamosan a kormány további konjunktúraélénkítő lépéseket tervez. Erről a lap értesülései szerint már január 12-én dönthet a berlini kormány. A felmondások felfüggesztésére vonatkozó javaslatot a vasárnap éjszakába nyúló, a kancellári hivatalban megrendezett konjunktúracsúcson terjesztette elő Peter Löscher Siemens-elnök. A tervek szerint azokat a munkatársakat, akikre ideiglenesen a vállalatoknak nincs szükségük, nem bocsátják el, hanem továbbképzésen vesznek részt. Ennek költségeit az állam viselné. Az ötlethez a többi vezető menedzser is csatlakozott. Az, hogy végül mind a 30 tőzsdén jegyzett vállalkozás részt vesz-e ebben a programban, egyelőre bizonytalan. Ennek ellenére a nagyvállalatok önkéntes vállalása „mintaként szolgálhat” az egész gazdaság számára. A gazdasági vállalkozások vezetői a megbeszélés után úgy nyilatkoztak, hogy a közepes vállalkozások között kampányolnak majd a javaslat sikeréért. Aki idő előtt elbocsátja a munkatársait, később a gazdasági felfutás idején súlyos problémákkal szembesülhet: nehezen talál majd jól képzett alkalmazottakat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.