Lanacion.cl – Chile
Juan Guillermo Espinosát, az egyik chilei elnökjelölt gazdasági tanácsadóját idézte a baloldali lap vasárnapi száma. A volt kereszténydemokrata elnök, Eduardo Frei Ruiz-Tagle (1994-2000) közgazdásza győzelmük esetén megígérte, hogy hátat fordítanak a neoliberalizmusnak, mivel egyre ijesztőbb mértékű a jelenlegi válság, amelyre még Michelle Bachelet elnök asszony szocialista-kereszténydemokrata kormánykoalíciója is későn reagált. Ennek ellenére határozottan kijelentette, hogy a chilei gazdaságot nem fenyegeti a recesszió, csak a növekedés erős lassulása.
Correiomanha.pt, Diario.iol.pt, Jn.pt, Publico.clix.pt, Dn.sapo.pt, Diariodigital.pt, stb. – Portugália
A mérvadó portugál lapok rendre beszámoltak az oktatási minisztérium és a tanárok közötti háború „csatájáról”, a hétfőre meghirdetett térségi tanársztrájk eddigi követéséről. Több lap idézte Mário Nogueirát, a tizenegy szakszervezetet tömörítő Tanári Platform szóvivőjét, aki elmondta, hogy eddigi adatai szerint az iskolák és a tanárok több mint 90 százaléka támogatja sztrájkjukat. A Correio da Manhá és a Público is emlékeztetett a tavaly december 3-i sztrájk minisztériumi adatára, amely csak 66,7 százalékos támogatást mért a szakszervezetek 94 százalékos közlésével ellentétben. A tanárok a sztrájk két módját választották: vagy egyáltalán nincs tanítás, vagy csak az órák egy részét tartják meg. Öt tanármozgalom az újságírók segítségével üzenetet intézett a lakossághoz, hogy megértsék a szülők is, miért tiltakoznak így a tanárok: munkaidő után, aláírásokkal vagy szombaton tüntettek, hogy ne maradjanak le még jobban a diákok. A mostani sztrájkra is azért került sor, mert úgy látják, a minisztérium semmi tanújelét nem adja, hogy figyelembe akarja venni szempontjaikat és érveiket. A Diário de Notícias hétfői írásában arról cikkezett, hogy az oktatási minisztérium számára a hétfői sztrájk újabb teszt, hogy megtudja, mennyire egységesek a tanárok.
A Público ezen a napon közölte az egyik portugál írónővel, Alicia de Vieirával készített interjút, aki aggodalmát fejezte ki az oktatási miniszterek 1974 – vagyis a szegfűs forradalom győzelme – óta alkalmazott politikája miatt, mert azóta is kísérleti nyulaknak tekintik a diákokat és az iskolákat. Az egyre alacsonyabb tudásszint – gyerekek és tanárok között egyaránt – és az egyre gyengébb – és fiatalabb – tanárok bizonytalansága sem javít a helyzeten, viszont nem érti, mi a célja a jelenlegi miniszter asszonynak az általa erőltetett tanárértékelési modellel. A szülőket is felelősnek tartja, mert az otthon a gyermekek első iskolája, és a gyerekek azért olyan erőszakosak, mert ha otthon nem sajátítják el a legalapvetőbb nevelési szabályokat, így kerülnek az iskolába, és a kör bezárul.
Elmundo.es, Elpais.es, Abc.es, Cincodias.es, Expansion.com – Spanyolország
A legtöbb mérvadó spanyol napilap és portál foglalkozott a szakszervezetek első tömegtüntetésével, melyet figyelmeztetésnek szánnak a kisebbségi spanyol szocialista kormányfő, José Luis Rodriguez Zapatero számára. Vasárnap a szervező szocialista Általános Munkásunió (UGT) és a kommunista kötődésű Munkásbizottságok (CC.OO) szerint mintegy 35 ezren vettek részt az aragóniai tartományi székhelyen, Zaragozában tartott tiltakozáson, Válság ellen munkát és szociális védelmet! vezérjelszóval. A megmozduláson részt vettek több külföldi érdekeltségű cég tavaly elbocsátott és jelenlegi dolgozói is. A CC.OO helyi vezetője szerint nem fogják tűrni, hogy egyre olcsóbbá vagy ingyenessé tegyék az elbocsátásokat, és megvédik munkahelyeiket. Nem akarják ők megfizetni a válság árát, ezért arra kérte a vállalkozókat, hogy tárgyaljanak velük. A jobboldali-liberális El Mundo legfrissebb brüsszeli előrejelzései szerint – amelyek jóval rosszabbak, mint amilyet a spanyol kormány készített – idén a 20 millió spanyol munkavállaló 19 százaléka veszti el munkáját: jelenleg valamivel több mint hárommillió az állástalanok száma. Eközben a jobboldali gazdasági napilap, az Expansión szerint Zapatero arra kérte a spanyol családokat, hogy vásároljanak többet.
Ausztriai buszbaleset: magához tért a kómából a két túlélő