veja.com.br, folha.uol.com.br – Brazília
A Veja brazil hetilap vezető helyen közölte a nagy horderejű bejelentést: Brazília egy hónapon belül ipari mennyiségben kezdi az urándúsítást békés célú nukleáris programja keretében Rio de Janeiro állam területén. Mihelyt elegendő mennyiségű dúsított uránt állítanak elő a két reaktorban, Brazília lesz a kilencedik állam, amelyik rendelkezik ezzel a technológiával.
A legolvasottabb brazil napilap, a Folha de Sao Paulo összefoglalta a brazil külügyminiszter, Celso Amorim eddigi tevékenységét, amelynek az a célja, hogy elérje a fegyverszünetet a gázai háborúban. Jeruzsálemben Amorim a brazil tudósítók előtt kishitűnek nevezte elődeit, amiért nem tartják érettnek a helyzetet, hogy Brazília bekapcsolódjon a közel-keleti békeközvetítésbe. A külügyminiszter vasárnap Szíriában járt, hétfőn találkozott izraeli kollégájával, Cipi Livnivel, majd Ammanban tárgyalt Abdallah jordán királlyal. Azt azonban nem árulta el, hogy találkozik-e a Hamász képviselőivel, ráadásul látványosan kerülte a semleges szót, amikor Brazília térségbeli tevékenységéről beszélt.
elpais.es – Spanyolország
A kisebbségi spanyol kormányhoz közeli napilap idézte a gázai háborúban közvetítő Miguel Ángel Moratinos külügyminisztert, aki szerdán adta át a Hamász üzenetét az izraeli kormánynak az egyiptomi fegyverszüneti javaslatról. A lap hangsúlyozta: a spanyol diplomácia vezetője – aki egyben elismert közel-keleti szakértő – nem személyesen találkozott a Hamász képviselőivel. Mindenesetre Moratinos elégedetten vette tudomásul, hogy a zsidó állam külügyminisztere „megértette” a spanyol állam különvéleményét a vasárnap Madridban tartott palesztinpárti tüntetésekkel és a spanyol kormány bírálatával kapcsolatban. José Luis Rodríguez Zapatero a jobboldali Onda Cero rádiócsatornában megismételte: aránytalannak tartják az izraeli fél válaszát a Hamász rakétatámadásaira, de ez utóbbit is helytelennek tartja.
elmundo.es – Spanyolország
A jobboldali liberális napilap legfrissebb híre a spanyol bírák lázadására adott rendkívül gyors kisebbségi kormányreakcióval foglalkozik: bár a bírák csak február 18-ára tervezték az első tiltakozó megmozdulásukat, a spanyol szocialista párt (PSOE) azt akarja, hogy az ellenszegülésre készülők a madridi parlamentben magyarázzák meg, miért sztrájkolhatnak. Az igazságügyi miniszter, Mariano Fernández Bermejo pedig „a párbeszéd szellemében”azonnal egybehívta a júniusi sztrájkra készülő négy bírói egyesületet. Szerdán több spanyolországi nagyváros vezető bírája támogatásáról biztosította a tényleges tiltakozásra készülőket.
Napi balfék: Magyar Péter újabb árulót talált!