folha.uol.com.br, epoca.com.br – Brazília, elpais.es – Spanyolország
A brazil és olasz lapok egyik állandó témája már lassan két hete, hogy nő a feszültség a brazil és az olasz állam között, amiért Brazília nemcsak szabadon enged egy volt olasz terroristát, hanem politikai menedékjogot is akar adni neki. A most 54 éves Cesare Battisti a hetvenes években a Kommunizmus Fegyveres Proletárjai (PAC) nevű alakulat vezetője volt, és az olasz hatóságok távollétében négy ember elleni gyilkosság ügyében ítélték életfogytiglani börtönre 1993-ban. Még a spanyol El País is úgy tudja, hogy a volt francia szocialista államfő, Francois Mitterand azért adott neki menedéket, mert kedvelte az egyébként regényíró Battisti fegyveres harcról írt könyveit.
Mitterand halála után Brazíliába szökött 2004-ben, ahol 2007-ben letartóztatták. Battisti azért kért menedékjogot, mert ahogy a brazil Epoca című brazil hetilapnak elmondta, biztosra veszi, hogy kiadatása esetén veszélyben az élete, hiszen Brazíliába érkezése után – szerinte – az olasz titkosszolgálat el akarta rabolni. Battisti most beteg is – gyomorfekély és hepatitis B-fertőzés kínozza –, ezért meg akarja írni saját és egykori csoportja történetét. Luiz Inácio „Lula” da Silva, baloldali brazil elnök azzal indokolta a döntést, hogy már senki sem él Battisti egykori vádlói közül, Battisti pedig azzal védekezik, hogy neki csak elméleti és logisztikai feladatai voltak, a szervezetből pedig már kilépett 1978-ban.
Az egyre erősödő olasz tiltakozások miatt – egy olasz közvélemény-kutató iroda, a Sky Tg24 felmérése alapján a megkérdezettek 89 százaléka valamilyen szankciót követel, az olasz baloldali államfő, Giorgio Napolitano is levelet írt Lulának, egy szenátor a brazil áruk vagy legalább Brazília idegenforgalmi bojkottjára szólított fel, Bolognában néhány százan tüntettek a helyi brazil konzulátus előtt – a brazil államfő gyorsan válaszolt levélben kollégájának, de jelezte, Brazília szuverén döntést hozott, amit tiszteletben kell tartania másoknak is.
elmundo.es – Spanyolország
Érdekes módon még egyik mérvadó katalán lap sem, csak a spanyol jobboldali-liberális napilap barcelonai rovata számolt be a hírről, hogy a nyíltan függetlenségpárti Katalán Köztársasági Baloldal ifjúsági tagozata (JERC) szombaton és hétfőn meg fog emlékezni a katalán ETA, a Terra Lliure (Szabad Föld) fegyveres szervezet egyik tagjáról. Martí Marcó a Terra Lliure egyik alapítója volt, és a JERC forrásai szerint a spanyol rendőrség gyilkolta meg harminc éve. A fiatal baloldalaiak Marcó halálának helyszínén akarnak virágot elhelyezni, és ehhez kérték a polgármesteri hivatal engedélyét. (A Terra Lliure 1995-ben az ERC volt elnöke, Josep Lluís Carod Rovira rábeszélésére feloszlott, és több tagja belépett pártjába – a szerk.)
diariodigital.pt – Portugália
A portugál honlap egyik hétfői híre szerint Jang Csie-cse kínai külügyminiszter és brazil kollégája, Celso Amorim hétfőn tárgyalásokat folytatott az ENSZ átalakításáról, és a világgazdasági válság elleni közös lépésekről. A két ország folytatja közös űrkutatási programját – eddig három közös műholdat lőttek fel –, sőt előkészítették a stratégiai szövetségi megállapodás részleteit is. A két diplomata megerősítette sajtótájékoztatóján, hogy Luiz Inácio Lula da Silva brazil elnök hamarosan Kínába utazik.