deia.com, diariovasco.com, elmundo.es, elpais.es, abc.es – Spanyolország
Minden mérvadó baszk és spanyol lap foglalkozott a szombati bilbaói tüntetéssel, amelyen a spanyol jobboldali liberális El Mundo becslése szerint több tízezer baloldali radikális szimpatizáns és az ETA-foglyok hozzátartozói követelték a foglyok Baszkföldre szállítását. A tüntetési számháború keretében a bilbaói mérsékelt baszk nacionalista Deia (Felhívás) csupán néhány ezer, a spanyol kisebbségi baloldali kormányhoz közeli El País pedig 20 ezer fő részvételéről írt. A tüntetők között más baloldali politikai szervezetek képviselőin kívül megjelent Arnaldo Otegi, az ETA politikai szárnyának tekintett, és ezért betiltott Batasuna (Egység) párt szóvivője is. Az El Mundo közlése szerint a tiltakozók egyebek között azt követelték a francia és a spanyol államtól, hogy engedjenek szabadon 10 súlyos beteg foglyot, és tiltakoztak, amiért 28 ETA-fogoly annak ellenére van börtönben, hogy már letöltötte teljes büntetését. Valamennyi lap hangsúlyozta, hogy incidensek nélkül, rendben ért véget a felvonulás.
publico.clix.pt – Portugália
A harmadik legolvasottabb portugál napilap egyik kiemelt híre a három volt portugál elnök figyelmeztetésével foglalkozott. A jobboldali António Eanes Ramalho, a szegfűs forradalom utáni első államfő (1976–1986) amiatt aggódik, hogy az országban idén nagyon megnőhet a munkanélküliek aránya, és meghaladhatja a munkaképes lakosság 8,5 százalékát is, de reméli, hogy ez az arány végül nem lesz majd két számjegyű. Bízik benne, hogy a pénzügyi világválság miatt végül megreformálják a nemzetközi pénzintézeteket, főleg a Nemzetközi Valutaalapot és a Világbankot. A három politikus közül a szocialista Mário Soares (1986–1996) a legborúlátóbb, mert ő is súlyos bajnak tartja, hogy nőni fog a munkanélküliség, de még nagyobb problémának érzi, hogy nemcsak a nagyvállalatok, hanem a kis- és középvállalkozások is egyre inkább csődbe mennek. Soares szokásához híven ezúttal sem kertelt: kerek perec kijelentette, hogy az év során több és sokféle lázadásra kerülhet sor, és ezek miatt egy meghatározott pillanattól fogva az ország kormányozhatatlan lesz. A szintén szocialista Jorge Sampaio (1996–2006) egy időre békeminimumot kért a politikusoktól, a portugál lakosoknak pedig erőt kívánt az újabb akadályok leküzdéséhez.
eluniversal.com.mx – Mexikó
A magát függetlennek tartó napilap megdöbbentő pénteki híre, hogy a mexikói védelmi minisztérium (Sedena) elemzésben tudatta a közvéleménnyel a szövetségi hadsereg súlyos helyzetét: amennyiben külső támadás érné Mexikót, a hadsereg a valamivel több mint 150 ezer fegyverrel, illetve a többi rendelkezésére álló fegyverzettel és a 331,3 millió töltényes munícióval legfeljebb 12 napig tudná tartani magát. A páncélos hadosztályok helyzete ennél rosszabb, mert az ő muníciójuk már a kilencedik napon kifogyna. Az elemzés ugyanazon a napon jelent meg, amikor Felipe Caledrón elnök aláírta az egyre erősebb mexikói kábítószerkartellek ellen hozott új nemzeti közbiztonsági törvényt.
Gulyás Gergely: A háborús veszély nagyobb, mint valaha