Az idén az adóátrendezés összege 130 milliárd forintot, jövőre 740 milliárdot jelent – közölte a pénzügyminiszter. Hozzátette azt is, hogy a tehercsökkenés jövőre a vállalkozásoknak 280 milliárd forintos megtakarítást hoz. A személyi jövedelemadó alsó kulcsa júliustól 18 százalékról 19 százalékra emelkedik, a sávhatár évi 1,7 millióról 2,2 millióra nő, jövőre 3 millióra, a felső kulcs 38 százalékra nő a jelenlegi 36 százalékról, a különadó kiiktatása mellett. A kormány az idén 3-3,5 százalékos gazdasági visszaeséssel számol 3,7-3,9 százalékos infláció mellett, miközben a GDP-arányos államháztartási hiány 3 százalékon belül marad, nem lesz több 2,9 százaléknál – jelezte Veres.
Az ingatlanadót 2011-től kívánja előkészíteni a kormány 2014. évi bevezetéssel, kedvezményeket érvényesítve a 62 évnél idősebb nyugdíjasoknál és az összeg 50 százalékának levonhatóságát biztosítva a személyi jövedelemadóból – jelentette be Veres. Kérdésre válaszolva a pénzügyminiszter elmondta: a kormány saját eszközeit felhasználva a forint stabilizálása érdekében mindent meg fog tenni. A természetbeni juttatásokat nem kívánja korlátozni az adóváltoztatások révén a kormány, ugyanakkor el kívánja érni, hogy minden juttatás után a munkáltatók fizessenek közterhet.
„Az adórendszer változtatásának alapvető célja, hogy többen vegyenek részt a közteher viselésben és így fajlagosan az egyes adózók és az egyes vállalkozások adóterhe csökkenhessen” – fogalmazott a miniszter, aki az adórendszer átalakítását költségvetési szempontból semlegesnek minősítette. Idén nullszaldós a változtatás, jövőre pedig összesen 10 milliárd forintnál némileg nagyobb összeg marad az adóalanyoknál.
Stabilitást hozhatnak az adótervek
Fontos stabilizáló tényező, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) támogatja a magyar adóterveket – írta keddi elemzésében az egyik vezető londoni gazdasági előrejelző csoport, amely szerint Magyarország még az idén az euróövezet előtt kötelező ERM-II. árfolyamrendszer tagja lehet.
A Kelet-Európára szakosodott Wood & Co. tanácsadó és elemző ház felidézi, hogy James Morsink, az IMF küldöttségének vezetője előző nap üdvözölte a Gyurcsány Ferenc miniszterelnök által ismertetett adómódosítási terveket. A londoni cég szerint amíg teljes részleteiben nem válnak ismertté a kormány közkiadási tervei, addig nem lehet teljes bizonyossággal kizárni annak kockázatát, hogy nem sikerül a magyar államháztartási hiányt a 3 százalékos GDP-arányos határ alatt tartani. Ám ha a magyarországi recesszió a vártnál is mélyebbnek bizonyulna, a Wood & Co. szerint az IMF közbelépne, és szükség esetén megemelné a gazdaság támogatására szolgáló készenléti keretet.
(MTI)
Egy X. kerületi iskolát fenyegetett meg robbantással egy kisfiú