Az SZDSZ ügyvivője sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: Káli Sándor, Miskolc szocialista polgármestere „együtt masírozott az árpádsávos zászlókkal tüntetőkkel, (...) hallottunk olyan MSZP-s miniszterről, aki cigánybűnözésről beszélt anélkül, hogy bármiféle konkrét magyarázatot adott volna, hogy mit ért ezalatt”. Veszprém jobboldali polgármestere ugyanakkor példamutató módon szólalt meg vasárnap – tette hozzá a szabad demokrata politikus. A vasárnapi megemlékezésen Debreczenyi János (Fidesz–KDNP) felszólalását folyamatos füttyök és bekiabálások szakították meg, miután azt mondta, hogy az elkövetők is magyar állampolgárok, és a rendőrségre, illetve az ügyészségre kell bízni elfogásukat. Horn Gábor azt mondta, egyetértenek a polgármester azon kijelentésével is, hogy ezek az esetek nem használhatók fel indulatkeltésre, a konfliktusok szítására. A politikus hangsúlyozta, az SZDSZ vezetősége és tagsága együtt érez a meggyilkolt veszprémi kézilabdázó, Marian Cozma családjával, és azt várják az igazságszolgáltatástól, hogy a lehető legsúlyosabb büntetést szabja ki az ügyben. Hozzátette: az SZDSZ mindig fel fog lépni a kollektív bűnösség kimondása ellen, mert nem lehet egy kisebbséget vagy akár egy nemzetet kollektív értelemben bűnössé tenni.
„Banditák követtek el bűncselekményt, bűnhődjenek”
Horn Gábor a magyar társadalom egyik legsúlyosabb kérdésének nevezte a romakérdés megoldását, hangsúlyozva, az nem lehet a feszültségek fokozása, a faji alapú előítéletek legitimálása. Azt mondta, a szabad demokraták nem fogadják el, hogy egy kisebbség egésze lenne a felelős egy bűntettért, mert Veszprémben „banditák követtek el bűncselekményt, bűnhődjenek”.
Horn Gábor kérdésre válaszolva elfogadhatatlannak nevezte Pásztor Albert miskolci rendőrkapitány kijelentéseit. Azt mondta, hogy azok csak a konfliktust növelik. Hozzátette, a rendőrség akkor teszi a dolgát, ha nem rasszista kijelentéseket tesz, hanem elfogja a bűnözőket. Megint kiderült, hogy ez egy következmények nélküli ország, bárki, bárhol, bármit mondhat – jelentette ki Horn Gábor.
Mohácsi: Magyarországon a romák integrációja nem annyira súlyos kérdés
A sajtótájékoztatón szintén részt vevő Mohácsi Viktória, a párt európai parlamenti (EP) képviselője emlékeztetett rá, hogy az Európai Unió 27 tagállama közül Magyarország az első, ahol a szegregációt jogszabályban mondták ki törvényellenesnek. Véleménye szerint az a tény, hogy Magyarország ezt a problémát felismerte, annak köszönhető: a roma integráció és a romákkal kapcsolatos problémák nem voltak, és most sem annyira súlyosak, mint más nyugat- vagy kelet-európai országokban. A képviselő kijelentette, hogy akik ilyen kifejezéseket használnak, azoknak tudniuk kell, hogy a romák megbélyegzése csak súlyosbítja a helyzetet. Hangsúlyozta, a veszprémi bűnelkövetők hozzátartozói nem felelősek Marian Cozma meggyilkolásáért, ezért ennek megfelelően kell szankciókat alkalmazni. A roma integrációnak semmi köze nincsen a gyilkosságok és lopások elkövetőihez vagy az országban kialakult hangulathoz, ezeket a programokat továbbra is komolyan kell venni – mutatott rá. Mohácsi Viktória józanságot kért minden magyar állampolgártól, köztük a politikusoktól és azt, hogy támogassák a valódi megoldást kínáló közéleti szereplők törekvéseit.
„Manipulatív politikai fejtegetés”
Káli Sándor polgármester a Horn Gábor csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján elhangzottakra reagálva azt mondta: „mint ahogy Horn Gábor nem láthatott engem árpádsávos zászlókkal, tüntetőkkel együtt masírozni, én sem láttam őt Miskolcon marslakókkal hógolyózni”.
A miskolci polgármester úgy fogalmazott: felháborítónak tartja, hogy egyes budapesti politikusok úgy próbálnak maguknak média-megjelenést generálni, hogy olyan dolgokról beszélnek, aminek a körülményeit nem is ismerik. Káli Sándor szerint ez éppen olyan veszélyes, mint az égető társadalmi problémákat a szőnyeg alá söpörni. Hozzátette: „már több interjúban elmondtam, azért mentem el az eredetileg Pásztor Albert rendőrkapitány érdekében szervezett szimpátiatüntetésre, mert úgy gondolom, hogy minden felelős városvezetőnek ott kell lennie a városában rendezett nagyobb eseményeken. Így amikor azt tapasztaltam, hogy az ügy megoldódásától függetlenül – a főkapitányt már visszahelyezték pozíciójába – jelentős tömeg tart a főtér felé, én is elmentem a Városház térre” – közölte.
Kifejtette: ott főként kíváncsi, a városért aggódó miskolciakkal találkozott, akik számára hamar kiderült, hogy a rendezvény eredeti céljától eltérően, szélsőjobbos erőfitogtatássá alakult. Így az emberek többsége – egyebek mellett ő is – hazaindult. „Ezek után határozottan visszautasítok minden olyan manipulatív politikai fejtegetést, ami a téren lévő tisztességes miskolciakat vagy engem szélsőjobboldali nézetekkel azonosít” – jelentette ki Káli Sándor, aki végül megjegyezte: a jövőben csak olyan politikusokkal kíván az ügyről beszélni vagy vitatkozni, akik valóban a helyzet megoldásáért tennének.
(MTI)