Út az építési engedély kiadásáig
2000. szeptember 5.: A terézvárosi képviselő-testület nyilvános pályázat kiírásáról dönt a Nagymező utcai mélygarázs építésére (eszerint mélygarázs a felszínről csak az úttengelytől mért 6-6 méter szélességben építhető a kétoldali védett fasor megóvása érdekében). A pályázat benyújtásának határideje 2000. október 20. A kiírásra egy érvényes pályázat érkezett, a WK Bt.-től.
2000. november 24.: Terézváros önkormányzatának képviselő-testülete elfogadja a 33/2000. számú rendelet által megalkotott szabályozási tervet a Nagymező utcára, mely rendelkezik a mélygarázs építésének feltételeiről.
2000. december 19.: A képviselő-testület elfogadja a WK Bt. pályázatát.
2001. július 9.: Az önkormányzat szerződést köt a WK Bt.-vel a mélygarázs megvalósítására. A mélygarázs tulajdonosa az építő, aki elővételi jogot szerez a forgalomképtelen közterületre. A szerződés szerint a WK Bt. kötelezettséget vállal arra, hogy az építési engedélyezési kérelmet a szerződéskötést követő 90 napon belül benyújtja. A szerződést az önkormányzat részéről Farkas György polgármester írta alá.
2003. június 20.: Módosítja az önkormányzat és a WK Bt. a szerződést. Eszerint az engedélyezésre alkalmas műszaki tervet 2003-ig kell elkészíteni és a kérelmet benyújtani. A módosítást már Verók István polgármester írta alá.
2003. szeptember: A WK Bt. benyújtja a kérelmet az építési engedélyre a VI. kerület építési osztályán. A VI. kerület törvénysértő módon saját ügyében jár el.
2005. július: A VI. kerület csaknem két év után kiadja az építési engedélyt az úttest alatt 5 szint mélyen épülő mélygarázsra. Az építési engedélyt a szomszédos társasházakban csak a közös képviselőknek kézbesíti a kerület, a tulajdonosoknak nem. A lakók így nem értesülnek a kiadott építési engedélyről.
2005. augusztus: Két közös képviselő (Nagymező utca 8. és Nagymező utca 3.), valamint Hantos Enikő (Nagymező utca 8. szám alatti lakos, aki véletlenül értesül az építési engedélyről) fellebbezést nyújt be az építési engedély ellen.
2006. február 7.: A közigazgatási hivatal elutasítja a benyújtott fellebbezéseket, tekintet nélkül arra, hogy az törvénytelenségeket és eljárási hibákat tartalmaz. A törvénysértő építési engedély jogerőssé válik.
A munkálatok kezdetétől azok leállításáig
2006. november 10.: A Murus Zrt. kifüggeszti a mélygarázs-építési munkálatok megkezdéséről szóló felhívását az építkezéssel szomszédos épületekben.
2006. november 13-17.: Adatgyűjtés: találkozók és telefonhívások sokasága a VI. kerületi önkormányzat, a Védegylet, a Levegő Munkacsoport, a terézvárosi képviselő-testületi tagok, a Murus Zrt. (mint kivitelező), a WK Bt. (mint építtető), a Főkert (mint a fasor kezelője), a fővárosi polgármesteri hivatal stb. között.
2006. november 19.: Első lakossági találkozó a plébánia közösségi termében. A szervező Hantos Enikő, a téma a lakók tájékoztatása a megkezdődött mélygarázs építésének hátteréről és az építési engedély tartalmáról.
2006. november 21.: A Nagymező Utcaiak Egyesületének alakuló ülése 30 alapító taggal.
2006. november 23.: Törvényességi felügyeleti kérelem benyújtása a főügyészséghez, mivel az építési engedély több ponton törvénysértő. Beadók: Levegő Munkacsoport, Védegylet, Hantos Enikő magánszemély. Az ügyészség sürgősséggel, soron kívül vizsgálja a Nagymező utca ügyét.
2006. november 24.: A WK Bt. tájékoztatót tart a közös képviselőknek. A WK Bt. kijelenti, hogy a szomszédokat azért nem tájékoztatták a tervezett mélygarázsépítésről, mert az önkormányzat állítólag erre utasította őket: „Politikai okokból le voltunk állítva, hogy bármiféle tájékoztatást adjunk”.
2006. november 25.: Az első demonstráció szervezése, petíció benyújtása a VI. kerület jegyzőjéhez az építési munkálatok leállítására, 150 aláírással. A tüntetésen nagy számban jelennek meg a sajtó képviselői, akik hírét viszik a lakók tiltakozásának.
2006. november 29.: Találkozó a jegyzővel a petíció és a munkák leállításának ügyében. A jegyző az ügyben határozatlan és döntésképtelen.
2006. december 4.: Újabb levél a jegyzőnek a törvénytelenül megkezdett munkák leállítására, mivel a munkakezdésben megjelölt feltételek (statikusi szakvélemény, szomszédos épületek állapotának felmérése) nem teljesültek. 30 lakó – akik 2006 novemberében szereztek tudomást az építési engedélyről – benyújtja a fellebbezést az építési engedély ellen.
2006. december 6.: A VI. kerület jegyzője elutasítja a munkálatok leállítására vonatkozó kérést.
2007. december 7. és 8.: Második és harmadik demonstráció a Nagymező utcában. A sajtó képviselői ismét nagy számban vannak jelen. Megjelenik Bajor Zoltán alpolgármester is, továbbá más önkormányzati képviselő-testületi tagok. A december 7-i tüntetés előtt a Nagymező utcaiak a sajtó részére lejátsszák a hangfelvételt, melyben a beruházó kijelenti, hogy politikai okok miatt nem tájékoztatták a lakókat.
2006. december 14.: A Nagymező utcaiak részt vesznek a VI. kerületi képviselő-testületi ülésen, és kérik, hogy a testület tárgyalja meg a Nagymező utca helyzetét. Az egyesület levélben tájékoztatja a képviselőket a kialakult helyzetről. Másfél órás vita után dönt a polgármester: nem beszélnek a Nagymező utca ügyéről. A lakók tiltakoznak.
2006. december 17.: Negyedik demonstráció a Nagymező utcában. A tiltakozáshoz csatlakozik a Védegylet, a Levegő Munkacsoport és az Óvás Egyesület is. A sajtó ismét hírét viszi a fejleményeknek: az utcában a jog és az önkény versenyez, a törvénytelen építkezést nem ellenőrzik a hivatalok.
2006. december 21.: Terézvárosi képviselő-testületi ülés. A Nagymező utcaiak és az ellenzéki képviselők kérik, hogy vegyék fel napirendi pontként a mélygarázs építésének ügyét. A polgármester ellenáll, a lakók ismét tiltakoznak.
2006. december 22.: Fellebbezés benyújtása a közigazgatási hivatalhoz a jegyző határozata ellen, melyben megtagadja a munkák leállítását.
2007. január 2.: Főügyészségi óvás kiadása a fakivágási engedély ellen.
2007. január 8.: Levél a jegyzőnek és a polgármesternek, hogy állítsák le a munkákat, mivel az óvás eredményeként az építési engedély is hatályát vesztette, ellenkező esetben birtokvédelmi pert indítanak.
2007. január 11.: Rendkívüli testületi ülés. Egyetlen napirendi pont a Nagymező utcai mélygarázs. Az önkormányzati vezetés leszavazza a napirendi pontot. A képviselő-testületi ülés „színházteremmé változik, ahol egy bohózatot játszanak”.
2007. január 16.: Birtokvédelmi kereset beadása a Pesti Központi Kerületi Bírósághoz. A VI. kerület jegyzője hatályon kívül helyezi a megóvott fakivágási engedélyt. Ezzel az építési engedélyben foglaltak már fizikailag nem kivitelezhetők, mivel útban vannak a fák. Ennek ellenére az építkezés tovább folyik.
2007. január 17.: A Közép-magyarországi Regionális Közigazgatási Hivatal építésügyi osztálya elutasítja a fellebbezést, mely az építkezés leállításának megtagadása miatt született.
2007. január 23.: Főügyészségi óvás kiadása az építési engedély ellen, mely felfüggeszti az építési munkákat. Az óvás 17 oldalon tárgyalja az építési engedéllyel kapcsolatos problémákat. (Erről a lakók csak másnap értesülnek.)
2007. január 24.: Verók polgármester lakossági fórumot tart, ahol legnagyobb meglepetésre hivatalosan bejelenti az építési engedély megóvását. A munkák leállításra kerülnek.
2007. január 31.: A közigazgatási hivatal elfogadja az ügyészségi óvást és megsemmisíti a mélygarázsépítésre kiadott építési engedélyt. Új építési engedélyezési eljárás lefolytatására a XIII. kerületet jelöli ki.
Az új engedélyezési eljárás és a helyreállítás története
2007. február 7.: A Védegylet és a Nagymező Utcaiak Egyesülete találkozik Verók István polgármesterrel és Bajor Zoltán alpolgármesterrel. A téma az utca helyreállítása és döntés az utca jövőjéről. A polgármester bejelenti, hogy a fák életveszélyesek, ezért kérte a Főpolgármesteri Hivatal intézkedését. A polgármester szerint 2 héten belül meglesz a szakértői vélemény a fák állapotáról.
2007. február: A WK Bt. bejelenti, hogy 1,5 milliárd forintos kárigénye van.
2007. február 9.: A XIII. kerület szakértői vélemény elkészítését rendeli meg. A március elején elkészült szakértői vélemény a fasort teljes egészében kivágásra javasolja, és új fasor ültetését tanácsolja a mélygarázs megépítése után.
2007. február 12.: Levél Verók István polgármesternek, Bajor Zoltán alpolgármesternek és Deák Erzsébet jegyzőnek az utca helyreállítása ügyében.
2007. február 13.: Az új építési engedélyezési eljárás kezdete a XIII. kerület építési osztályán.
2007. február 20.: A WK Bt. levele az önkormányzathoz, melyben levezeti 1,5 milliárdos kárigényét és „zsarolni kezdi” az önkormányzatot, hogy nem épít, ha nem tudnak megállapodni.
2007. február 22.: Tüntetés a VI. kerületi önkormányzat előtt a kerületben folyó törvénytelenségek és az önkormányzat vezetése ellen. A Nagymező utcai lakók ígéretet kapnak, hogy az utca egy hónapon belül helyre lesz állítva.
2007. február 23.: A XIII. kerület építésügyi osztálya a beruházó kérésére 30 napra felfüggeszti az új építési engedélyezési eljárást, mivel az jogi és pénzügyi kérdéseket kíván tisztázni a VI. kerületi önkormányzattal.
2007. március 2.: A Murus Zrt. megüzeni, hogy nem adja át a közterületet a VI. kerületnek. Elkezdődik a WK Bt., a Murus Zrt. és az önkormányzat csatája a terület átadásával kapcsolatban.
2007. március 14.: Letelik a nehezen kialkudott határidő az átadásra, de semmi sem történik.
2007. április 5.: Kizárás bejelentése a XIII. kerület építési osztálya ellen a Nagymező utcai mélygarázs építési engedélyezési eljárásában. A WK Bt. ismét 30 napos felfüggesztést kér az új engedélyezési eljárásra.
2007. április 10.: Újabb határidő az átadásra. Ismét nem történik semmi.
2007. április 12.: Rendőrségi feljelentés beadása a Budapesti Rendőr-főkapitányság vagyonvédelmi osztályára ismeretlen tettes ellen különösen nagy vagyoni kárt okozó hanyag kezelés vétsége miatt. Az önkormányzat átveszi a Nagymező utcát a Murus Zrt.-től.
Závecz Reasearch megmérte hogy a Fidesz és a Tisza között alig van különbség csakhogy ezt nem árt fenntartásokkal kezelni