Gráf a tejdemonstrációs bizottság képviselőivel tárgyalt

A tejdemonstrációs bizottság képviselőivel konzultált szerda délután a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumban Gráf József, a tárca vezetője – mondta Dékány András, a minisztérium szóvivője. • Tejet és gabonát öntöttek a földre a prágai demonstrálók

MNO
2009. 03. 25. 17:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szóvivő közölte: a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter tájékoztatta a demonstrációs bizottság megbízottait brüsszeli tapasztalatairól, amelyeket a legutóbbi agrárminiszteri tanácsülésen szerzett az uniós tejpiaci helyzetéről.

Forgács Barnabás, az agrártárca európai ügyekért felelős szakállamtitkára kedden az Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottságának az állattenyésztés helyzetével foglalkozó ülésén úgy tájékoztatta a honatyákat az uniós mezőgazdasági miniszterek tanácsüléséről, hogy nem sikerült érdemi áttörést elérni az unió Bizottságánál a tejkérdés megnyugtató rendezése érdekében. A tejágazat válsága miatt újította fel tevékenységét a tejágazati demonstrációs bizottság március elején. Erről a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) Szarvasmarha-tenyésztők Országos Választmányának tagjai döntöttek legutóbbi ülésükön Budapesten.

A MOSZ egyik friss elemzése szerint egy hónap alatt 8 százalékkal estek az árak, így a tejtermelők kilátásai, az ágazat helyzete az elmúlt hetekben tovább romlott. A nyerstej termelői alapára januárban átlagosan 62,64 forint volt literenként, ez mintegy 8 százalékos csökkenés a tavaly decemberi 67,53 forinthoz képest, és mindössze kétharmada a tavaly januári árnak. Az idei januári tejfelvásárlási árak 55-67 forint között mozogtak literenként, ami – az előzetes adatok alapján – februárra tovább csökkent. A szabad piaci árak, azonnali szállításra – a gyenge forint ellenére is – csupán 45-50 forint között alakultak.

A jelenlegi felvásárlási árak elmaradnak a tej önköltségi árától, literenként akár 15-20 forintos veszteséget is okozhatnak a tejtermelőknek. A MOSZ-elemzés szerint például egy évi 4 millió liter tejet előállító gazdálkodó vesztesége éves szinten akár 60-80 millió forint is lehet. A tejpiaci válság nemcsak a magyar ágazatot sújtja, hanem az unió egészét, különösen a közép-európai régió országait.

A térség gazdálkodói ezért a hónap közepén Prágában demonstrációt tartottak. A tüntetésen résztvevők fő követelése az volt, hogy az újonnan csatlakozott uniós országok gazdálkodói ugyanolyan bánásmódban részesüljenek, mint a régi tagországokban dolgozó társaik. Emellett a tejpiac jelenlegi kaotikus viszonyainak rendezését és átláthatóvá tételét követelték a gazdák a cseh fővárosban. Magyar tejpiaci elemzők szerint a tejágazati válság kialakulásának okai közt szerepet játszik az unió elhibázott ágazati politikája, például a tagállami tejkvóta megemelése. Továbbá a tej hazai felvásárlási árának folyamatos csökkenése, valamint a tejtermelők kiszolgáltatottsága a feldolgozóknak, a feldolgozók gyenge alkupozíciója a kiskereskedőkkel – főként a nagykereskedelmi láncokkal – szemben. Visszaesett a magyar nyerstej-export is, az „importnyomás” viszont egyre erősödik a magyar tejpiacon.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.