A hétköznapok túlélése a cél, nem jut idő az egészségre

Az emberek túlhajszoltak, önmagukkal foglalkoznak a legkevesebbet, így nem jut idejük arra, hogy egészségesen éljenek. Természetesen ebben a táplálkozás is nagy szerepet játszik. Az egészséges táplálkozás hiánya hosszabb idő után komoly, elhízásból eredő megbetegedésekhez vezethet – osztotta meg tapasztalatait az MNO-val Ignácz Krisztina dietetikus.

Deczky Noémi
2009. 05. 23. 4:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A táplálkozási tanácsadó szerint sokan kétségbeesetten keresik a jobb életet, és szenvedélybetegségekbe menekülnek sikertelenségük esetén, mint például az alkohol-, vagy a drogfüggők. Megint másoknál pedig az evés válik szenvedéllyé. Vannak, akiknél a kellő felvilágosítás hiánya játszik szerepet az egészségtelen életmód kialakulásában – ismertette a példákat Ignácz Krisztina.

Az egészségünk rovására takarékoskodunk

Közvélemény-kutatások szerint a gazdasági válság miatt a legtöbben az egészségük rovására takarékoskodnak, ami a lakosság egészségi állapotának romlásához fog vezetni. Mégis, mit tehet az, aki amellett, hogy takarékoskodni akar, fontosnak találja a kiegyensúlyozott táplálkozást is? Ugyan az anyagiak is szerepet játszanak abban, hogy mit veszünk magukhoz nap mint nap, mégis fontos, hogy ne úgy válogassunk a boltban, hogy az élvezeti cikkek legyenek az elsődlegesek. A legegyszerűbb például, ha a szezonnak megfelelő gyümölcsöket és zöldségeket fogyasztjuk – sorolta a lehetőségeket a dietetikus. Célszerű ezen kívül az üzletek között is válogatni, hiszen nagyon különböző árréssel dolgoznak a boltok – tette hozzá.

Sok embernél a puszta cél a mindennapok túlélése, közel sem az egészséges táplálkozás – mondta el Ignácz Krisztina azzal kapcsolatban, hogy miért olyan magas ma Magyarországon a szív- és érrendszeri megbetegedések száma. Ismert, hogy nemcsak Európához képest élünk rosszabb életminőségben és kevesebb ideig, annál és ahogyan a „papírforma” szerint élhetnénk, hanem magunkhoz képest is. Rossz megbetegedési és halálozási rekordjainkban nagy szerepet játszik maga a társadalom is. „Fordultak hozzám olyan panasszal, hogy nem nézik jó szemmel a munkahelyen, ha egy dolgozó étkezik, például reggelizik. Az egész napi nemétkezés, majd munkaidő utáni nagy étkezések miatt is kialakuló helytelen táplálkozás és ennek berögződése is hozzájárul a táplálkozással összefüggő megbetegedések kialakulásához” – mondta el a dietetikus.

Minden ötödik gyerek elhízott

Persze a gyerekeket is jelentősen érinti az egészséges táplálkozás hiánya. Kutatók szerint ma minden ötödik gyerek elhízott hazánkban. Ebben szerepet játszik az is, hogy nem jut ideje a szülőknek a velük való törődésre, kimaradnak például a közös étkezések, ami hozzájárul ahhoz, hogy a gyerek nem érzi a törődést és kórossá válik nála az evés. Az is gyakori, hogy elengedi a szülő a gyereket reggeli nélkül – magyarázta a gyakori jelenség okait a táplálkozási tanácsadó.

Pedig a megoldás mindenkinek a kezében van, persze kinek-kinek lehetőségeihez mérten. Egy-egy közös étkezés, mozgás a gyerekekkel, vagy akár egyedül is hozzájárulhat a testi, lelki és szellemi értelemben vett egészséghez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.