Hídvégi-Üstös Pál neve megyénkben először 2006 őszén került a figyelem középpontjába, amikor 852 kilométert úszott a Tiszán hosszában. Célja az volt, hogy felhívja a figyelmet a környezetvédelem fontosságára és arra, hogy az emlékezetes cianidszennyezés után a Tisza újra élő folyó.
Körülbelül egy évvel ezelőtt ismét hallhattunk a békeaktivistaként is ismert sportolóról, amikor a Fekete-Tisza forrásától, a kárpátaljai Körösmezőről indulva több mint 1100 kilométert futott egészen a folyó torkolatáig. Az vezérelte, hogy segítse a Tisza menti települések összefogását, s cselekvésre bírja az itt élőket a szőke folyó környezetének megóvása és a térség gazdasági fellendülése érdekében. Az akkor megfogalmazott közös nyilatkozathoz — amelyet Sólyom László köztársasági elnökhöz, valamint az illetékes minisztériumokhoz is eljuttattak — több mint száz település csatlakozott, Hídvégi-Üstös Pál pedig a térség településeinek vezetőitől megkapta a Tisza Nagykövete kitüntető címet.
Május elsején Vásárosnaményből ismét felkerekedett, hogy 2250 kilométeres, a folyó mindkét partját átölelő útja során minden tiszai települést felkeressen. Naponta 40-70 kilométeres távolságot tesz meg, mely során minden városban és községben eltölt több-kevesebb időt, hogy minél jobban megismerkedhessen a térség lakóinak életével.
Futásához Magyarország, Ukrajna és Szlovákia területén közel hatezren csatlakoztak eddig, s bármerre járt, az országhatáron innen és túl is nagy-nagy szeretettel és tiszetelettel fogadták. A Tisza Nagykövete hétfőn reggel kilenc órakor indult el Nagykörűből és délután két órakor érkezett Szolnok határába, ahonnan az 1956-os kopjafa érintésével a Fiumei úti Általános Iskola tanulóinak és a Szolnoki Honvéd Sportegyesület tagjainak kíséretében futott be a Kossuth térre. Itt Szabó István alpolgármester, valamint dr. Hamar József, a szolnoki Tisza Klub elnöke köszöntötte.
Hídvégi-Üstös Pál sajtótájékoztató keretében elmondta: a térség gazdasági életének megalapozását az idegenforgalom fellendítésében látja. Ahhoz, hogy nagyobb számú turista látogasson a Tisza partjára, minél több hagyományőrző, kulturális és sportesemény szervezése szükséges. Bár a Tisza vidéke jelenleg nem rendelkezik olyan idegenforgalmi vonzerővel, mint a Balaton, Hídvégi-Üstös Pál szerint már számos kiaknázatlan lehetőség rejlik szűkebb hazánkban. E téren a kis lépések elvét követve, önkormányzati és lakossági szintű összefogással lehet előrébb jutni.
A kiváló sportember eddig 1050 kilométert tett meg. Még nem tart útjának felénél, de egyelőre terve szerint halad, így lelkesedése töretlen. Szerdán kilenc órakor szinte menetrend szerint folytatja a távot, estére Tiszakécske lesz a végállomás. Természetesen nem marad magára a kilométerek alatt: vállalkozására elkísérte felesége — aki szintén részt vesz az Élő Tiszáért Program koordinálásában —, edzője, s mellettük orvosokból és masszőrökből álló csapat is segíti útja során. Kipróbálta az ökölvívást, a kick-boxot, a cselgáncsot, majd az extrém sportoknál kötött ki. A hosszútávfutás- és úszás mellett sivatagi és magashegyi expedíciók tagja volt. 1993-ban feljutott Európa legmagasabb pontjára, a Mount Blanc-ra, 1999-ben háromhetes egyiptomi kalandtúrán vett részt, mely során több napig magukra maradtak a sivatagban.
2007-ben az Old Spice Nemzetközi Afrika Expedíció keretein belül társaival 12500 kilométert tettek meg futva, evezve, hegyet mászva és kerékpárral, a fekete kontinens tíz országán keresztül. Pár nap leforgása alatt megmászták Afrika három legmagasabb csúcsát, eveztek a megáradt Zambézi folyón, emellett csapatuk sikeresen átkelt a földrész legveszélyesebb területén, Észak-Kenyán, ahol hosszabb ideje fegyveres konfliktusok zajlanak. 2009. második felére világraszóló feladatot, a Szahara végigfutását tervezi az Atlanti-óceántól a Vörös-tengerig.
(szoljon.hu)

Tulipánillat és panoráma – élménybeszámoló a Kevélyhegyi mezőről