20 év börtönt ígértek a hondurasi elnöknek

Három portugál napilap foglalkozott az oktatási ágazat és a minisztérium közötti újabb erőpróbával: a tanárok egy hétig nem vizsgáztatnak a műszaki főiskolákon. A hondurasi sajtó legfrissebb hírei a puccsról és a közjogi válságról szóltak.

2009. 07. 01. 15:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

sol.pt, diario.iol.pt, correiomanha.pt – Portugália

Az új portugál hetilap, a Sol híre szerint a portugál műszaki főiskolák tanárai úgy tiltakoznak az új tanári életpályamodell bevezetése ellen, hogy egy hétig nem vizsgáztatják hallgatóikat: július 7. és 13. között semmilyen év végi vizsgával kapcsolatos tevékenységet nem végeznek. A Felsőoktatás Országos Szakszervezete (SNESup), illetve a legnagyobb oktatási szakszervezet, a Fenprof ugyanis nem fogadta el az oktatási miniszter, Mariano Gago javaslatát. A SNESup vezetése azt követeli Gagótól, hogy függessze föl az új statútumot, és adjon határozatlan idejű státuszt az összes tanárnak. Gyengíti a két szakszervezet álláspontját a tény, hogy a Sol közlése szerint hat másik grémium állapodott meg a miniszterrel a múlt héten.

laprensahn.com, proceso.hn, stb. – Honduras

A helyi portálok továbbra is foglalkoznak a még mindig megoldatlan közjogi válsággal: a La Prensa idézte a tényleges elnököt, Roberto Michelettit – vasárnapig a parlament volt elnökét –, aki tudatta, ha Zelaya megpróbál visszatérni, azonnal letartóztatják, amint hondurasi területre lép. Szintén ez a lap közvetítette a főügyész, Luis Alberto Rubí figyelmeztetését a liberális Manuel „Mel” Zelayához: 20 év börtön vár rá, ha megpróbál visszatérni. A Proceso Digital közölt néhány érdekes nemzetközi reakciót: Stephen Harper kanadai miniszterelnök kormánya némaságba burkolózott, és hétfői kormányközleménye elítéli ugyan a puccsot, de nem kéri Zelaya visszahelyezését. Kedden Robert Gibbs, az Egyesült Államok hondurasi nagykövete szerint országa elítéli a puccsot, de nem kívánja visszahívni követét Tegucigalpából, ahogy több latin-amerikai ország tette, mert fontosnak érzi, hogy legyen az országban egy képviselője, aki részt vesz a helyzet rendezésében. A kedden váratlanul a szomszédos Nicaraguába érkező Raúl Castro kubai állam- és kormányfő azt üzente Washingtonba, hogy tetteket és nem szavakat vár Zelaya ügyében. A chilei jobboldal legesélyesebb elnökjelöltje, az európai körúton kampányoló Sebastián Pinera Madridban kijelentette, hogy elítéli a puccsot, de szerinte Zelaya nem a helyes úton járt. Zelaya közben Washingtonban bejelentette az újságíróknak rögtönzött sajtóértekezletén, hogy mégsem csütörtökön, hanem a hét végén utazik vissza Hondurasba. A tervek szerint két elnök biztosan el fogja kísérni – az argentin Cristina Fernández de Kirchner és az ecuadori Rafael Correa –, de a chilei baloldali La Nación úgy tudja, hogy a chilei államfő, Michelle Bachelet is vele tarthat „testőrként”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.