El País
A spanyol El País hét végi melléklete hosszú riportban emlékezett meg a június közepén 89 éves korában Indiában elhunyt és eltemetett katalán Vicente Ferrer y Monchóról, akit a középkori valenciai szentről neveztek el a szülei. Indiában csak úgy emlegették: „az Isten, akit meg lehet érinteni”. Pedig pályája egész más irányból indult: a katalán marxista–leninista–trockista POUM anarchista tagjaként 16 évesen részt vett a spanyol polgárháborúban. Később kiábrándult a baloldalból és 1944-ben belépett a jezsuita rendbe. 1970-ben azonban onnan is kilépett, mert megismerte az angol újságírónőt, Anne Perryt, akit feleségül is vett. Akkor már Indiában teljesített szolgálatot, és a délkelet-indiai Andhra Pradesh állam egyik városában, Anantapurban maradt egészen haláláig. Itt akarta bebizonyítani, hogy türelmes és eredményes fejlesztéssel véget lehet vetni a szegénységnek, a számkivetettségnek és az éhezésnek. Három kórházat és 35 ezer lakást épített – az AIDS-es betegeknek külön menhelyet létesített orvosi ellátással –, 2,5 millió fát ültetett, több ezer kutat ásatott, hasznosított több mocsarat, és tanítani kezdte az addig csak földművelésből tengődő kaszton kívülieket.
Elpais.es, Elmundo.es, Publico.es – Spanyolország, Dn.sapo.pt, Correiomanha.pt, Diario.iol.pt, Diariodigital.pt – Portugália
Több portugál és spanyol portál is vezető helyen foglalkozott a két ország esetleges politikai uniójának lehetőségével. A spanyolországi Salamanca egyetemének portugál–spanyol közvélemény-kutató csoportja (BOHL) idén áprilisban és májusban végezte el telefonos és reprezentatív felmérését 876 személy, köztük 363 portugál állampolgár megkérdezésével. Az eredmény több mint meglepő: a portugálok 39,9 százaléka ezúttal önként belemenne a két állam föderációjába, bár a spanyolok egyelőre kevésbé lelkesednek a gondolatért, mert csak 30,3 százalékuk fogadná el ezt a megoldást. A spanyol kisebbségi szocialista kormányhoz közeli El País egy történelmi érvvel is alátámasztotta az ötletet: 1580 és 1640 között Portugália – igaz, nem önként, de – egyesült a spanyol koronával. Egy másik, nyomósabb érve szerint az egyesüléssel tovább erősödne az Ibériai-félsziget uniós súlya is: 57 milliós lakosságával lélekszámban és területileg is az ötödik legfontosabb állam lenne, akárcsak a nemzeti össztermék alapján. Arturo Pérez-Reverte, a spanyol író, korábban haditudósító tavaly szintén az egyesülés mellett foglalt állást a Portugal Diárióban, és még nevet is javasolt az új országnak: Ibéria.
Gál Kinga: Az EP Patrióták frakciója szavazatával nem támogatja az új, Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottságot