Június 28-a óta mintha süketek párbeszéde zajlott volna a megpuccsolt és a tényleges elnök között, amin azóta sem tudott segíteni még az oly tapasztalt tárgyaló sem, mint a Nobel-békedíjas Óscar Arias, Costa Rica elnöke. Hondurasban nagyon felgyorsultak az események csütörtökön, mert előző nap lejárt Arias 72 órás haladéka, hogy közvetítő tárgyalásaival tárgyalóasztalhoz ültesse a június 28-án megbuktatott Manuel „Mel” Zelayát és az őt rendhagyó módon váltó és szintén liberális Roberto Michelettit. A nyolcvanas években sikeres békeközvetítéseivel nagy rutint szerző Arias a 72 óra lejárta után annak dacára kért újabb haladékot, hogy a két fél álláspontján ezúttal sem tudott változtatni, és Zelaya küldöttsége lezártnak és sikertelennek tekintette Arias közreműködését. Zelaya továbbra is azért utasította el Arias ajánlatát, mert megint feltételekhez kötötte Hondurasba való visszatérését. (A 12 pontos, úgynevezett San José-i paktumban Zelayának az fájt, hogy nem a feltételek legfontosabb, tehát első helyén, hanem csak a hatodik pontban követelte Zelaya visszahelyezését az elnök posztra.) Itt következett a nap egyik fordulata: bár eleinte Micheletti sem ment bele a tárgyalások folytatásába, egyszer csak üzent, hogy mégis hajlandó megfontolni az új közvetítői javaslatot.
Harcias kijelentések külföldön és Hondurasban is
Nem sok jót ígért a folytatáshoz Evo Morales bolíviai elnök üzenete La Paz-i sajtótájékoztatóján: a polgárháborúval fenyegető helyzet miatt is jobb lenne, ha végre távozna a puccsista kormány. A helyzetért az „imperializmust és a jobboldalt” tette felelőssé, amelyben részesek a Palmerolában állomásozó észak-amerikai támaszpont katonái, hiszen azért nem tesznek semmit, mert a jobboldal került hatalomra. Zelaya nem fogadta el az úgynevezett Igazságot Felderítő Bizottság létrehozását sem, helyette határozottabb fellépést, vagyis bojkottot várt a nemzetközi szervezetektől. Vetélytársa közben külföldön talált megértő támogatóra: Álvaro Uribe kolumbiai elnök fogadta a tényleges hondurasi elnök küldöttségét, a madridi Público nicaraguai tudósítója pedig Patricia Rodasszal, Zelaya külügyminiszterével készített interjút. Rodas is emlékeztette a spanyol olvasókat, hogy a nemzetközi szervezeteknek már rég el kellett volna szigetelnie a puccsisták kormányát.
Tüntetések és a rendőrök huszárvágása
A hondurasi legfelsőbb bíróság elnöke újabb vizsgálatokat jelentett be Zelaya és munkatársai ellen, mire a Zelayához hű szakszervezeti tagok a csütörtökre és péntekre meghirdetett sztrájkok első napján középületeket – kórházakat, kikötői épületeket – foglaltak el és utakat zártak le. A szerdai, több tízezres, békét követelő és Zelaya visszatértét elutasító tüntetés után másnap újabb kormánypárti – Zelaya-ellenes – tüntetésre került sor. A nap egyik nem akármilyen meglepetése: a tüntetések és épületfoglalások hevében mintegy 200 rendőr úgy döntött, hogy ha nem emelik meg a fizetésüket, akkor ők inkább pihennek. Az egyenruhásoknak azért lett elegük, mert a válság kirobbanása óta ugyanazért a fizetésért sokkal több munkát várnak el tőlük – például gyakorlatilag mindennap kijárási tilalom volt. Hatott a fenyegetés, és az új kormány megígérte, teljesíti a jól megválasztott időpontban megfogalmazott követeléseket.
Zelaya elvesztette a reményt?
Az Egyesült Államok felszólította a két hondurasi elnököt, hogy legalább hallgassák meg Óscar Arias újabb javaslatát, de Zelaya megvádolta Washingtont, hogy az ottani héják támogatják a puccsistákat. Több egymásnak ellentmondó híresztelés után a száműzött elnök végül bejelentette Honduras nicaraguai követségén, hogy már csütörtökön elindul a hondurasi határhoz, a nicaraguai Estelí városába, és feleségének is megüzente, várja őt a határ túlsó oldalán. El is indult, és több mint 50 gépkocsival – a helyi és a nemzetközi sajtó tudósítói hadának kíséretében – már meg is érkezett a határvárosba. A hondurasi kormány bejelentette, hogy azon a határszakaszon délután hattól reggel hatig tart a kijárási tilalom, az ország többi részén viszont tovább rövidül. Sőt Romeo Vásquez, a hondurasi hadsereg vezérkari főnöke közleményben tudatta, hogy amennyiben Zelaya átlépi a határt, nem tudja garantálni testi épségét. Zelaya helyi idő szerint péntek vagy szombat éjjel akar visszatérni Hondurasba.
(Prooceso.hn, Elheraldo.hn – Honduras, Publico.es – Spanyolország)
Most a magyar tudományos élet megújítása ellen indított támadást a Soros-hálózat