elmundo.es – Spanyolország
Az El Mundo szerint Spanyolországban kedden két hallatlan eseményre is sor került. Miguel Ángel Moratinos, a spanyol kisebbségi szocialista kormány külügyminisztere személyében délután háromnegyed kettőkor először lépett spanyol kormánytag az utolsó európai brit koronagyarmat, Gibraltár területére, amióta a britek 1704-ben elfoglalták a spanyol örökösödési háború (1701-1713) során. Moratinos a brit-spanyol-gibraltári párbeszédfórum keretében tárgyal Peter Caruana gibraltári főminiszterrel és David Milliband brit külügyminiszterrel. A tárgyalások fő témája olyan közös intézkedések összehangolása, amelyek a „lakosság javát szolgálják”. A párbeszédfórumot még 2004-ben hozták létre, amelynek egyik célja a gibraltári kikötő megosztott használata. A spanyol Néppárt (PP), a madridi alsóház legnagyobb ellenzéki pártja azonban azért tartja „rettenetes tévedésnek” a spanyol szocialista kormány lépését, mert „veszedelmes precedenst teremt”: úgy kezeli Gibraltárt, mintha önálló állam lenne – mondta María Dolores de Cospedal, a párt főtitkára és parlamenti frakcióvezetője. Az El Mundo tudósítója a saját szemével látta, hogy amikor Moratinos gépkocsija áthaladt a Gibraltár és Spanyolország határát csak 1969 óta jelző kerítésen (La Verja), az egyik spanyol nacionalista szervezet, az Alapítvány a Spanyol Nemzet Védelmében (DENAES) néhány tagja ezzel a molinóval fogadta: „Spanyolország méltósága érdekében ne adjunk föl 300 évnyi szilárdságot!”
elmundo.es, lavanguardia.es, elpais.es, elperiodico.com, deia.com, publico.es stb. – Spanyolország
Ugyanezen a napon döntött az állambiztonsági bíróság a május 13-án tartott Király Kupa döntőjén az uralkodót és a spanyol himnuszt kifütyülő közönség miatt benyújtott felségsértési panasz ügyében. Santiago Pedraz bíró úgy döntött, hogy a katalán FC Barcelona és a baszk Athletic de Bilbao mérkőzése előtti füttykoncert még a szólásszabadság része, tehát a nézők nem követtek el bűncselekményt. A spanyol nacionalista alapítvány, a DENAES azért élt panasszal a baszk és a katalán sportágak nemzeti válogatottak nemzetközi elismeréséért küzdő két szervezet (Esait és a Catalunya Acció) ellen, mert szerinte a füttyel a spanyol himnusz és I. János Károly elleni gyűlöletre uszítottak, sőt meggyalázták a spanyol nemzet mindkét jelképét, és ezt a bűncselekményt öt évig terjedő börtönnel büntethetik. Az indoklás alapján a szólásszabadság körébe tartozik a királyi pár bevonulása és a spanyol himnusz közben felhangzó fütty, akárcsak a Good bye Spain feliratú transzparensek felmutatása.
diario.iol.pt – Portugália
A hírportál hétfőn tette közzé a portugál Orvosi Kamara (OM) megdöbbent reakcióját arra a jelentésre, amelyet a kamara egyik csoportja végzett el a rákbetegségeket kezelő intézményekről. A sokkoló eredmény szerint tíznél több olyan rákbetegeket kezelő szakkórházat találtak, ahol egyetlen onkológus sem dolgozik. (Az 55 intézmény 77 százalékában van szakorvos, de legalább 13 kórház egyetlen onkológust sem alkalmaz.) Jorge Espíriro Santo, az orvosi kamara onkológus szakkollégiumának elnöke kijelentette: a rákkal nem lehet húzni az időt, mert nincs újabb esély. Vagy gyorsan kiderül, hogy jó-vagy rosszindulatú a daganat, vagy már késő. Véleménye szerint mielőbb át kellene szervezni a kezelési rendszert, hogy az egyes szakorvosok át tudjanak járni az egyes intézmények között.
Pedig Magyarral foglalkozni KELL!