juventudrebelde.cu – Kuba
A lap rossz hírt közölt: ha idén is ugyanilyen ütemben nő a rákbetegségek halálozási aránya, akkor a rák lesz az első számú halálok a kommunista szigetországban. Tavaly több mint 21 ezer kubai halt meg ebben a betegségben. A Karib-tenger legnagyobb szigetén egyelőre a szív- és érrendszeri betegségekben halnak meg a legtöbben. Minden százezer lakosra jut 131,9 haláleset, a rákbetegségek arányszáma pedig már 129,5-nél tart. A helyzet már csak azért is fog romlani, mert a múlt hét végén a spanyol nyelvű lapok is beszámoltak a kubai állam- és kormányfő, Raúl Castro bejelentéséről: a gazdasági válság miatt elsősorban az oktatás és az egészségügy terén várhatók ismétlődő megszorítások.
elmundo.es – Spanyolország
A jobboldali-liberális napilap még pénteken emlékeztette a hosszú lejáratú lakáshiteleket felvett spanyolországi polgárokat, hogy tovább csökken az euróban felvett hiteleikért fizetendő úgynevezett euribor kamatláb. 2008 júliusában még történelmi nagyságú – 5,393 ezrelékes – kamatokat kellett fizetniük euróban felvett hiteleikre, de 12 hónap alatt ez a kamat 1,412 ezrelékre zuhant vissza, és a jelek szerint tovább csökken. A belpolitikai rovat híre: Alfredo Pérez Rubalcaba, a kisebbségi spanyol szocialista kormány belügyminisztere vasárnap még azt üzente az ETA-nak, hogy nincs tárgyalás ősszel, mert eljátszották három lehetőségüket is, és anélkül számolnak le velük. Hétfőn az El Mundo viszont már arról számolt be, hogy az EU és az Egyesült Államok által is terrorszervezetnek tekintett Baszkföld és Szabadság nevű csoport egyik közvetítője felvette a kapcsolatot a kormánynak azzal a tárgyalójával, aki a 2007. június 6-án véget érő fegyverszünet során közvetített a két fél között.
publico.clix.pt – Portugália
A portugál lap ugyancsak rossz hírrel szembesített: az Európai Parlament tisztségeinek elosztásakor egyetlen fontos poszt sem jutott 22 képviselőjüknek. Ez a tény az Ibériai-félsziget kisebbik országának folyamatos és tagadhatatlan tekintélyvesztését bizonyítja. Portugália 1986-os uniós – vagyis az akkor még Európai Gazdasági Közösséghez való – csatlakozása óta először fordul elő, hogy egyetlen fontos alelnöki poszt sem jutott neki. A cikk szerzője összehasonlításul Görögországot hozta fel példának: az EP-be szintén 22 képviselőt delegáló államnak két bizottsági alelnöki hely jutott. Azt is meglepő ténynek tartja, hogy a nagyon befolyásos – és sok munkával is járó – költségvetést ellenőrző bizottságba egyetlen portugál képviselő sem került be. Ellenben a Baloldali Blokk (BE) egyik tagja úgy került be a költségvetési bizottságba, hogy semmilyen tapasztalata sincs ezen a téren. Három veterán képviselőjük viszont megtartotta helyét a rendkívül fontos gazdasági és pénzügyi, az agrár-, illetve a polgári szabadságjogok testületében.
Orbán Viktor: Magyarország a középmezőny élére kerülhet a bérszínvonalban