Az egykor a térség számos országát ellátó, jó hírű magyar klímagyártó és -fejlesztő cég közel húsz éve, 1990-ben megszűnt – fogalmazott Bántó Károly. A magyar tulajdonú, azonban több országban érdekeltséggel rendelkező Genex cégcsoport Magyarországon hozta létre legnagyobb bázisát, ezáltal függetlenítette magát az ázsiai és nyugat-európai piacoktól.
A ma átadott klímagyárból olyan geotermikus hőszivattyúk és speciális klímaberendezések kerülnek ki, amelyek a környezetvédelem korában, a fenntartható környezetre és a megújuló hőenergia termelésre adnak alternatívát. Új korszakot indít a hazai és régiós klímaiparban az új üzem, s a Genex hosszútávon tervezi ellátni itthonról a nyugati piacot is. Bántó Károly úgy fogalmazott: „A válság ellenére is kitartottunk elképzelésünk, vagyis a hazai gyártás mellett, ami a magyar lakossági és ipari felhasználók számára kézzelfogható előnyöket jelent. Az importot kiváltva könnyebbé és gyorsabbá tesszük az adott készülékek szállítását, és olcsóbbakká válnak az alkatrészek is.” A vezérigazgató megjegyezte: hárommilliárd forintos beruházással, 3300 négyzetméteres területen épült az üzem. Ráadásul Közép-Európában ez az egyetlen, legközelebb Olaszországban és Németországban építettek hasonlót. Ez a projekt 2006-ban indult saját tőkéből – tette hozzá –, valamint hitelt és állami támogatást vettek igénybe.
Az Aggteleki Nemzeti Park körzetében a Genex már rendelkezett üzemmel, viszont az egykori bányát rekultiválták, így jöhetett létre a barnamezős beruházás. Az egykori gipszbánya és őrlőüzem soha többé nem működik már – hívta fel a figyelmet –, a Genex azonban nem adta át senkinek sem a mintegy 7 hektáros területet. Bántó Károly szerint a beruházás körülbelül öt év alatt térül meg, ugyanakkor megjegyezte: semmilyen károsanyag-kibocsátása nincs. A levegő tisztaságát megőrző, Genex által gyártott klímaberendezések elérhető áron kaphatóak, s a gépek leendő használói nemcsak fűthetnek a rendszerrel, hanem nyáron klímaként is funkcionálhat ez a szerkezet.
Szabó Imre környezetvédelmi miniszter az MNO kérdésére elmondta: ő már rendelkezik családi házában hasonló berendezéssel, s az elmúlt öt évben nullára redukálódott lakása fűtési és hűtési számlája.
Molnár Zoltán, Perkupa polgármestere úgy nyilatkozott: a 900 lelkes észak-borsodi település kapcsolata hosszú évtizedekre nyúlik vissza a Genex Zrt.-vel, s most a falu első embere örömének adott hangot, miszerint a gyár legalább 60 helybélinek, főleg betanított munkásoknak nyúlt kereseti lehetőséget.