Kleine Zeitung (kleinezeitung.at)
A legnagyobb osztrák regionális napilap Burgenland: Szabad az út az előre hozott választások előtt című cikkében ismerteti a kismartoni szocialisták (SPÖ) döntését, mellyel lerövidítették a parlamenti ciklust.
Hans Niessl (SPÖ) tartományfőnök a koalíciós partner által okozott „bizalmi válságot” nevezte meg az előre hozott választások okául. Mindenekelőtt a Monyorókerékre tervezett menekültbefogadó központ okozott heves vitákat. Az ügyben alkalmazott eljárásmód „elég ok arra, hogy feloszlassák ezt a tartománygyűlést, befejezzék a trükközést, a csalást, a kijátszást”, magyarázta Hans Niessl tartományfőnök koalíciós partnerének, az ÖVP-nek.
Niessl bejelentette, ő mától semmissé nyilvánítja a központ építési engedélyét. Lépése okául az ingatlan átírása során felmerült hiányosságokat említette. Niessl a monyorókeréki befogadó központ terveit a „Burgenland déli része ellen elkövetett legnagyobb merényletnek nevezte a tartomány történetében”.
A következő kormányülések egyikén döntenek a régióban végrehajtandó népszavazásról. „Világos bizalmi válság alakult ki az elmúlt hónapokban” – indokolta meg az SPÖ tartományi főnöke a választások időpontjának előre hozását. „Egy kormánypártnak, mely nem fogadja el a költségvetést, meg kell adni a lehetőséget, hogy ellenzékbe vonuljon” – fogalmazott Franz Steindl (ÖVP) tartományfőnök-helyettes. A tartományi gyűlés feloszlatásáért „egyedül az SPÖ a felelős” – tette hozzá. A „világos viszonyok” a burgenlandi SPÖ számára a „posztokkal történő sakkozást és pártkönyvek alapján történő pozícióosztást” jelentik – mondta. Steindl „hatalmi arroganciával és valóságtól való elrugaszkodással” is megvádolta az SPÖ-t. Szerinte az SPÖ komoly kárt okoz a tartománynak és biztonsági kérdésekben is cikcakkirányt követ. „Ha valaki – teljesen mindegy, hogy melyik párt – bírálatot gyakorol, azt felségsértésnek értékelik” – mondta Steindl.
Az ÖVP nem támogatta az SPÖ kezdeményezést „a munka befejezésére”, magyarázta Rudolf Strommer néppárti frakcióvezető. Az SPÖ visszaél a hatalmával és nem tudja megmagyarázni, miért oszlatja fel ilyen nehéz helyzetben a tartományi gyűlést. „Az abszolút többség csak saját magát tudja akadályozni. S ezt is teszi” – jelentette ki Strommer.
Grete Krojer, a zöldek frakcióvezetője kijelentette, a tartományi gyűlés az SPÖ kivételével egyöntetűen azon az állásponton volt, hogy végig kell dolgozniuk a ciklust. A választások miatt (a proporciós rendszer okán) nem változik a kormány összetétele. Johann Tschürtz (FPÖ) elnök sajnálkozását fejezte ki, hogy az alkotmányreformot nem sikerült alaposan megvitatni és megpróbálni júniusig a proporciót felszámolni. Ekkor fennállt volna annak a lehetősége, hogy olyan kormány alakul, ahol senki sem kényszerül az együttműködésre. A május 2-i választások után a két veszekedő kormánypárt foglal majd helyet a bársonyszékekben, vélte az FPÖ tartományi elnöke.
Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)
A baloldali német napilap Steinmeiert egy bumeráng fenyegeti című cikkében arról ír, hogy a védelmi miniszter ellen folytatott kampány árnya rávetül az SPD frakcióvezetőjére is. Frank-Walter Steinmeier a kunduzi légitámadás ügyében nem csak frakcióvezető, hanem volt külügyminiszter is – s mint ilyen, ő is politikai felelősséget viselt a Bundeswehr afganisztáni bevetéséért.
Amikor az affér egyre jobban elhúzódott, úgy növekedett a remény, hogy a korábbi védelmi miniszter, Franz Josef Jung (CDU) után Karl-Theodor zu Guttenberg (CSU, a jelenlegi tárcavezető) is megbotlik a kunduzi légitámadáson. Ezért Steinmeier egyre bátrabb lett és elsőként követelt vizsgálóbizottságot az ügyben. A Bild am Sonntagban az ügy „maradéktalan feltárását” követelte, s a Welt am Sonntagban arra volt kíváncsi, mit és mikortól tudott a kancellári hivatal.
Úgy tűnik, a bukott kancellárjelölt túl korán merészkedett ki a fedezékből. Hiszen most felmerült a kérdés, mennyiben rendelkezett átfogó képpel az ügyről. Az ARD és Stern hétfőn egyöntetűen beszámolt arról, hogy a külügyi tárca már szeptember 4-én tájékoztatást kapott a légitámadás civil áldozatairól.
A Stern információi szerint a külügy képviselője, Burkhard Ducoffre, a Bundeswehr újjáépítő csoportjának civil megbízottja is részt vett azokon a szeptember 4-i és 5-i megbeszéléseken, amin katonák, katonai rendőrök és az afgán hatóságok képviselői szóltak a civil áldozatokról.
A CDU–FDP-kormány úgy véli, eljött annak az esélye, hogy ellentámadásba lendüljön a Kunduz-ügyben – s Steinmeier számára fenyegető, hogy az események bumeránggá válhatnak. Hiszen ő, ellentétben Guttenberggel, a támadás idején külügyminiszter volt és kormányzati felelősséget viselt.
Philipp Missfelder (CDU) pártja külügyi szakpolitikusa szerint Steinmeiernek meg kell magyaráznia a történéseket. Az SPD az elmúlt napokban Guttenberget „belőtte” magának, panaszolta Missfelder az ARD-nek. Itt az akkor hivatalban lévő nagykoalíció átfogó felelősségéről van szó. A kereszténydemokraták érdeke, hogy a támadásért a felelősséget ne csak rá „terheljék”.
Zelenszkij Budapesten a háborúról beszélt