Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (faz.net)
A konzervatív német napilap vasárnapi kiadásában Melanie Amann „2010: Jön az Agenda éve” című cikkében foglalkozik a máig vitatott schröderi reformok elnevezésének történetével. 2003. március 14-én, a kancellár parlamenti beszédében jelent meg először ez a kifejezés, amely a vörös-zöld koalíció adót, nyugdíjrendszert, egészségügyet és munkaerőpiacot átalakítani kívánó reformterveit jelképezte. 2010 akkor még kellemesnek távolinak tűnt, de elég közelinek ahhoz, hogy a jövő kontúrjai felismerhetőek legyenek.
„Azt hittük, hogy ez az évszám kellemes asszociációkat ébreszt, reményt és optimizmust”, fogalmazott Thomas Steg, aki 2003-ban helyettes kormányszóvivő volt. Ma azonban azon gondolkodik, hogy melyik állásajánlatot fogadja el. Mint mondta, ma egyetlen politikus sem engedhet meg magának egy Agenda programot.
Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali német hírmagazinban Gerd Langguth „Meisner bíboros segítői felkavarják a CDU-t” címmel elemzi a katolicizmus jelentőségét a nagyobbik német kormányzópártban. Elégedetlen CDU és CSU tagok felfedeztek egy űrt a pártjukban és anélkül, hogy időben értesítették volna Angela Merkel elnököt életre hívták az „Elkötelezett katolikusok munkaközössége a CDU-ban és CSU-ban (AEK)” nevű csoportot.
Most Joachim Meisner bíboros, Köln katolikus főpásztora végre elégedett a CDU-ban zajló történésekkel. Évekig ostorozta a CDU-t és felvetette, törölni kellene a nevéből a kereszténységre utaló C betűt. Az AEK megalakulásával kapcsolatban ugyanakkor Meisner jelezte, igenis örül néhány barátja kezdeményezésének.
Már hosszabb ideje morgolódik néhány katolikus párttag, többek között azért, mert a kancellár a nyilvánosság előtt élesen bírálta a pápát a „Pius testvériség” miatt. A kampányidőszak kellős közepén Martin Lohmann az AEK valódi kezdeményezője, egy közvetlenül Merkelt célzó írást tett közzé, miszerint őt nem lehet azokkal az elvárásokkal szembesíteni, melyek Konrad Adenauernek még természetesek voltak.
Az AEK alapítóit az is zavarja, hogy a CDU-ban létezik egy evangélikus munkaközösség, miközben hiányzik a hasonló katolikus képviselet. De ezt magyarázza a kereszténydemokraták története. Az evangélikus munkaközösséget a pártvezetéssel egyetértésben 1952-ben alapították, amikor a CDU-t még a közvélekedés „katolikus pártnak” tartotta. S fennállt a veszélye, hogy a pártból akkor kilépő Gustav Heinemann szívóhatást gyakorol számos evangélikus párttagra és választóra. Heinemannt amúgy 1969-ban az SPD támogatásával szövetségi elnökké választották.
A Konrad Adenauer Házban a kezdeményezést a felekezeti megosztottság lehetőségeként értékelték. A katolikusok szervezeti egyenjogúsítása az evangélikusokkal a párt alapszabályának módosítását vetné előre.