Kevesebb húst a klímavédelem érdekében!

A Die Welt ismerteti a német mezőgazdasági miniszter javaslatát, aki szerint a húsfogyasztás csökkentése is hozzájárulna a környezetvédelemhez. A Neue Zürcher Zeitung részletesen elemzi, mely politikai kérdésekben csökkent Svájcban az egyházak politikai befolyása.

2009. 12. 30. 8:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilap Aigner felszólítja a fogyasztókat, mondjanak le a húsról című cikkében ismerteti a berlini mezőgazdasági miniszter álláspontját, aki környezetvédelmi okokból is a belföldi termékek fogyasztását ajánlja. A környezetvédelem kérdését Ilse Aigner (CSU) miniszter szerint a fogyasztóknak magukon kell kezdeni.

Az egészséges és kiegyensúlyozott étkezés is hozzájárul a környezetvédelemhez, fogalmazott Aigner. A miniszter utalt a Német Táplálkozástudományi Társaság ajánlására, mely fejenként 30-60 dkg hús elfogyasztását javasolja hetente. Ennek majdnem kétszeresét fogyasztják el a németek. Ő maga is megpróbál felelősen viselkedni és ezt ajánlja másoknak is. Majd Aigner hozzáfűzte: ha élelmiszervásárlásról van szó, az mindenekelőtt a hazai termékek melletti döntést jelenti, ahol nincs szükség hosszú szállítási útvonalakra. Ezen túl a szövetségi kormány új lendületet kíván adni a környezetvédelemnek a mezőgazdaságban.

Ezért Aigner bejelentett egy nemzetközi mezőgazdasági miniszter konferenciát a január közepén, Berlinben kezdődő Zöld hétre. (A 2010. január 15-24-e között sorra kerülő Zöld hét a világ legnagyobb mezőgazdasági kiállítása, melynek a jövő évben Magyarország lesz a díszvendég – a szerk.) Mint fogalmazott, majd 30 kollégáját várja a világ minden pontjáról a német fővárosba. A CSU politikus a tárgyalásokról kiemelte: „Arról szólnak, hogy a lehetőségekhez képest környezetkímélő termelési módokat találjanak anélkül, hogy fontos szempontokat, mint az élelmezésbiztonságot, állatvédelmet és a biológiai sokféleséget szem elől tévesszék.” Minisztériuma támogat olyan kísérleteket, mint a tejtermelésben a káros gázok kibocsátásának csökkentése.

Neue Zürcher Zeitung (nzz.ch)


A konzervatív zürichi napilapban Matthias Herren Egyre kevesebben hallgatnak az egyházakra című cikkében elemzi a keresztény felekezetek politikai befolyásának csökkenését.

Karácsonykor megtelnek a templomok, ennek ellenére mára az egyházak politikai befolyása mélypontra jutott. A minaretkérdésben nem akármilyen ügyben szenvedtek vereséget. Az egyházvezetéseknek nem sikerült olyan alapvető kérdésekben meggyőzni a híveiket, mint a tolerancia és a muzulmánokkal fenntartott jó kapcsolat szükségessége. A 1990-es években még más volt a helyzet, a szakszervezetekkel közösen eredményesen léptek fel a vasárnapi foglalkoztatást kibővítő munkatörvénykönyv ellen. A menekültek jogainak kérdése a másik téma, ahol az egyházak határozott állásponttal lépnek a politikai porondra, de véleményük mind nagyobb ellenállásba ütközik.

Peter Henrici segédpüspök vitatja, hogy régen nagyobb volt az egyházak politikai befolyása, mint ma. Ugyanakkor nem kívánja megszépíteni: „A legutóbbi időben az összes fontos népszavazást elveszítettük.” Peter Ruch, Küssnacht am Rigi plébánosa egyetlenként támogatta a nyilvánosság előtt a minaret ellenes kezdeményezést. „A püspökkari konferencia és az evangélikus egyházak szövetsége olyan messze van az emberektől” – indokolta döntését. Az egyházak a vitában zártan és abszolút módon érveltek – tette hozzá. „Fontos lenne a kampányjelszavakkal szemben párbeszédet folytatni”, fogalmazott Ruch. Akkor gyorsan világossá vált volna, hogy egy jó keresztény is lehet szkeptikus az iszlámmal szemben – mondta.

Iwan Rickenbacher politológus szerint a hagyományos egyházak politikai befolyása ma „nehezen igazolható”. Az egyházhoz tartozásnak ma már nincs köze a politikai identitásnak. „A jezsuiták betiltása (1973-ban – a szerk.) és a püspökségek alapítását állami engedélyhez kötő paragrafus (2001 – a szerk.) alkotmányból történő törlése óta az egyházak teljesen depolitizálódtak.” Néhány politikai jelszót legjobb esetben már csak tudomásul vesznek. Megnehezíti az egyházaknak a megszólalást az élesen megosztó kérdésekben, hogy a viszonylag puha egyházi pozíciók könnyen súlytalanná válnak a kemény vitákban.

Iwan Rickenbacher szerint az egyházak helyzete mégsem olyan tragikus, hiszen az olyan értékeknek, mint a felebaráti szeretetnek, vagy az erőszakmentességnek még soha sem volt ekkora konjunktúrája, mint ma. A szolidaritást ma többé nem intézményekben élik meg, hanem a szomszédjukkal és munkatársaikkal. Ennek ellenére Rickenbacher azt tanácsolja a történelmi egyházaknak, hogy egyértelműen foglaljanak állást az emberek élethelyzeteit érintő kérdésekben. A jobb észrevehetőség érdekében az álláspontjukat határozottabb véleményt kell képviselniük. Ez azzal a kockázattal jár, hogy híveik egy részét elveszíthetik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.