Módosítják a bolognai rendszert

A Frankfurter Allgemeine Zeitung beszámol arról, hogy a kultuszminiszterek engedtek a tüntető diákok követeléseinek és módosítottak a sokat bírált bolognai folyamaton. A Berliner Zeitung tudósít az SPD főtitkár asszonyának új könyvéről, melyben leszámol a szociáldemokraták neoliberális tévelygéseiről.

2009. 12. 11. 10:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilap Módosítanak a tanulmányokon című cikkében ismerteti a tartományi kultuszminiszterek által elfogadott kompromisszumot, akik csütörtöki ülésükön további módosításokat fogadtak el az egyetemi tanulmányok rendszerében. Bonni tanácskozásukon, amint az az ülés előtt nyilvánosságra került tervezetből kiderül, a kultuszminiszterek rugalmasabbá kívánják tenni a tanulmányi időszakot és csökkenteni kívánják a diákokra nehezedő vizsgaterheket.

A javaslat következtében egy bachelor stúdium hat és nyolc szemeszter hosszú lenne, az erre épülő master tanulmányok kettő és négy szemeszterig terjednének, és a teljes időszak nem lépné át a tíz szemesztert. A tanulmányi időszakot úgy kívánják átalakítani, hogy lehetőséget nyújtson a külföldi tanulásra éppen úgy, mint a gyakorlat megszerzésére. Azok a további előfeltételek, melyek a master képzésben való részvételt szabályozzák, vagy a főiskolák döntési körébe kerülnének, illetve a tartományi főiskolai törvények alá tartoznának. A kultuszminiszterek vállalták azt is, hogy a tanulmányi egységekben a leteendő vizsgák mennyiségét valóban a legszükségesebbre csökkentik.

Mindeközben a szövetségi statisztikai hivatal által nyilvánosságra hozott, Németország főiskolái 2009 című tanulmány szerint jelentősen emelkedett a diplomások száma. A 2008-as esztendőben 309 400-an végeztek a német egyetemeken és főiskolákon. Ez a szám majdnem 100 000-rel magasabb, mint 2002-ben volt, ami 48 százalékos emelkedést jelent. Matematika, informatika, természettudományos és technika szakon az eredményes diplomások száma a 2002-es 36 900-ról 102 400-ra emelkedett 2008-ra.

Berliner Zeitung (berlinonline.de/berliner-zeitung)

A német főváros baloldali napilapja Nahles leszámol Schröderrel és Münteferinggel című cikkében tudósít az SPD pártigazgatójának könyvbemutatójáról. Andrea Nahles, az SPD új pártigazgatója Nő, hívő, baloldali című könyvében élesen támadja Gerhard Schröder és Franz Müntefering politikai irányzatát. Véleménye szerint a korábbi kancellár és az egykori pártelnök vezette az SPD-t mai válságába.

A múlt ballasztjától a szociáldemokratáknak gyorsan meg kell szabadulniuk – írja Nahles csütörtökön bemutatott könyvében. A 39 esztendős Andrea Nahles meggyőződése, hogy a párt állandósult válságának egyik „meghatározó” oka Gerhard Schröder Agenda 2010-es reformfolyamata. Ezzel a megszorítási koncepcióval az SPD feladta azt az igényét, hogy „a politikát alakító, kiegyenlítő, modernizáló párt” legyen – fogalmazott Nahles. Ehelyett az Agendát egyoldalúan neolibelárisan pozicionálták a „piaci erők elszabadítása” érdekében – tette hozzá.

Az az iskolamesteri hang, amellyel az emberekkel politikánk alternatívátlanságát el kívántuk fogadtatni, szintén nem tette jobbá a helyzetet – írta az új pártigazgató. Hamis állításként Nahles visszautasítja Gerhard Schröder akkori kijelentését, mely szerint nem létezik jobb- vagy baloldali gazdaságpolitika, hanem modern és elavult. „A neoliberális sablonok variációja nem vezet a szociáldemokrácia harmadik útjához, hanem a politikaalakítás lehetőségének feladásához” – szegezte a volt kancellárnak.

Nahles meglátása szerint a nyugdíjkorhatár 67 évre emelése – mely a volt pártigazgató nevéhez fűződött – az SPD a kisemberek érzéseitől és problémáitól történő elfordulásának szinonimájává vált. Ez a „felülről mindenki számára elrendelt nyugdíjkorhatár-emelés” a lehető legkevésbé alkalmas arra, hogy hosszú távon garantálja a nyugdíjkassza biztonságát – olvasható a könyvben. Nahles szerint a reformok eredeti céljából, a jóléti állam megőrzéséből ma már semmi sem látható. Meglátása szerint ez is az egyik oka annak, hogy az SPD tizenegy év kormányzás után „bizalmi tőkéjének nagy részét eljátszotta”.

Nahles könyvében élesen bírálja a Franz Müntefering által irányított Bundestag-választási kampányt. Az új pártigazgató szerint a kampányban elmulasztották egy „realista perspektíva” megfogalmazását a CDU-val kötött koalíció végéről. „Nem tudtuk hitelesen felmutatni, milyen stratégiával és koalíciós lehetőséggel kívánjuk Angela Merkelt a kancellári hivatalban leváltani” – sorolta a vereség okait. Az SPD a választóknak a „sorok között” azt üzente: „Ha nektek nem tetszik a politikánk, akkor menjetek valahova máshova. S tényleg ezt tették” – zárta a kampány értékelését Nahles.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.