Neue Zürcher Zeitung am Sonntag (nzz.ch)
A konzervatív zürichi napilap vasárnapi kiadásában Stefan Bühler, Markus Häfliger, Niels Anner Svédország válik Svájc legfontosabb bírálójává című cikkében ismerteti a minaretügyben megrendezett népszavazás külpolitikai következményeit.
Szerdán az Európai Tanács miniszteri bizottságában volt lehetősége Bernnek az összeurópai hangulat vizsgálatára. A 47 tagállamból Törökország, Azerbajdzsán és Svédország bírálta keményen a döntést. A többi ország egyáltalán nem nyilatkozott a kérdésről, nyilatkozta Paul Widmer, svájci nagykövet Strasbourgból.
A svéd nagykövet olvasatában a svájci döntés „egy negatív jelzést küld mindenkinek, akik a vallásszabadságért, a vallások közötti párbeszédért és az integrációért küzdenek”. Ráadásul a „muzulmánokkal és az iszlámmal szembeni előítéleteket gerjeszti”. Eredetileg Svédország szerette volna a nyilatkozatát az egész EU nevében megtenni. De más uniós tagállamok nem támogatták az elgondolást.
A svéd bírálat hajtóereje Carl Bildt. A stockholmi külügyminiszter blogjában már december 1-jén bírálta Svájcot és megfontolandónak nevezte az ENSZ szervezeteinek genfi kivonását is. Számos európai állam diplomatái ugyanakkor „megértésükről” biztosították magánbeszélgetéseikben Svájcot, nyilatkozta Widmer.
Focus (focus.de)
A müncheni hírmagazin Előrelépés a kancellári hivatalban tartott adópókerben című elemzésében tudósít a szövetségi és tartományi kormányok birkózásáról. A kétórás, Angela Merkellel folytatott megbeszélés után a schleswig-holsteini miniszterelnök nyugodtnak látszott vasárnap este a kancellári hivatal kapujában. „A szövetségi állam nem hagy egyedül bennünket” – mondta nevetve. A kancellár és Guido Westerwelle (FDP) alkancellár remélheti, hogy a vitatott növekedést felgyorsító törvényt pénteken elfogadják a Bundesratban. Hogy ezért milyen karácsonyi ajándékot kapnak a tartományok, az egyelőre még kérdés. Carstensen hangsúlyozta, még szükség van a tárgyalásokra, tartománya ugyanis adósságcsapdában fekszik.
A szövetségi kormány segíteni kívánja a szegényebb tartományokat a 2011-től érvényes adósságfék betartásában. Merkel szerdán találkozik az oktatási csúcson az összes miniszterelnökkel, ott is szóba kerül az adócsomag. Széles körben elterjedt nézet, hogy a 2011-es adócsökkentési terv még komoly koalíciós vitákat fog okozni. A legjobb lenne, ha a koalíció az egész adócsökkentési menetrendjét leállítaná, követelte Sigmar Gabriel SPD-elnök. „Nincs pénzünk iskolákra, nincs pénzünk óvodákra, egyetemekre” – fogalmazott –, „de adóajándékokat adunk, melyek teljesen értelmetlenek és nem teremtenek növekedést.” Rainer Brüderle (FDP) gazdasági miniszter egy interjúban világossá tette, hogy az adócsökkentésről nem lehet tárgyalni a liberálisokkal. Minisztériuma visszautasította azokat a híreket, miszerint a belső elemzéseikben már lecsupaszították a terveket.
Orbán Viktor bejelentést tett a kereskedelmi kamarával való együttműködésről